Hrozí světu třetí světová válka?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Války, teror, ZHN, Vydáno dne: 17.10.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007100015

Americký prezident George Bush dnes na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že svět čelí riziku třetí světové války. "Máme tu íránského prezidenta, který oznámil, že chce zničit Izrael," uvedl Bush. "Proto jsem jim řekl, chcete-li se vyhnout třetí světové válce, zdálo by se, že byste se měli snažit jim zabránit získat znalosti nezbytné k výrobě jaderné zbraně."

Bush tím reagoval na úterní přátelskou návštěvu Vladimira Putina v Teheránu. Irán má podle ruského prezidenta právo stejně jako každá jiná země využívat jadernou energii. "Rusko je jedinou zemí, která pomáhá Íránu ve vývojí vlastního mírového atomového programu," řekl Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin a iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Někteří pozorovatelé spekulují o tom, že americká vláda si připravuje terén pro ospravedlnění budoucího vojenského zásahu proti Iránu. Iránský režim se nechce podřídit tlaku mezinárodního společenství a navzdory uvaleným sankcím se odmítá vzdát svého jaderného programu.

Podpora George Bushe mezi Američany dlouhodobě klesá. V současné době je s jeho politikou spokojeno pouhých 24 procent obyvatel USA. Kongres, kde mají většinu opoziční Demokraté, hodnotí pozitivně pouhých 11 procent lidí.

Albert Gore, o kterém se uvažovalo jako o možném kandidátovi při příštích prezidentských volbách, tuto možnost tento týden definitivně odmítl.


Zdroje: AFP, Novinky, České noviny, BBC News