Klaus ve Vídni opět hájil své názory na klimatické změny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 09.10.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007100008

Václav Klaus se v úterý zúčastnil sympozia o klimatických změnách ve Vídni. Na setkání kritiků zpochybňujících vliv člověka na podnebí se český prezident dočkal vřelého přijetí. Přítomní vědci se netajili svými výhradami k většinovému postoji svých kolegů. Klimatické změny nejsou podle nich vyvolány emisemi skleníkových plynů ale přírodními faktory. Například slovenský fyzik a vysokoškolský učitel Jozef Masarik považuje za rozhodující sluneční aktivitu. Dr. Klaus Heiss, ředitel americké Jamestown Group, prohlásil, že vliv oxidu uhličitého na změny klimatu není prokázán a všechny katastrofické scénáře jsou v rozporu s historickými zkušenostmi, protože "teplá období byla zatím vždy pro lidstvo dobrá a studená období nepříznivá".

Václav Klaus Klaus mimo jiné zopakoval, že není třeba se snažit "změnit přírodu svými zásahy, ale spíše se snažit přizpůsobit vývoji přírody." Dále řekl, že "žádná radikální opatření nejsou v tuto chvíli nutná." Dosavadní zvyšování teplot je podle něj zanedbatelné a znepokojení tedy není na místě. Vzhledem k stupňující se hysterii kolem klimatických změn je prý třeba se řídit švejkovským "to chce klid". V diskusi naneštěstí vítězí ideologie nad vědou a militantní environmentalismus nad ekologií.

I přes své velmi vyhraněné názory míří Václav Klaus celkem jistě k dalšímu pětiletému období ve funkci prezidenta České republiky. Zdá se totiž, že získá hlasy většiny poslanců a senátorů. Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že Klaus by zvítězil i v přímé volbě. Obdržel by 57 procent hlasů voličů. Podpořila by jej údajně i třetina dotázaných příznivců KSČM a třetina sympatizantů ČSSD.


Zdroje: Hayek Institut, České noviny, iHNed.cz, iDNES.cz