Mořský led v Arktidě má rozlohu 4,14 milionů km2

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 18.09.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007090015

Ledová vrstva pokrývající Severní ledový oceán je opět o něco menší. Za poslední týden ztratila 100 tisíc čtverečních kilometrů. 16. září měla rozsah jen 4,14 milionů km2. Dva roky starý rekord byl překonán o 1,2 milionů km2. Ledu zatím nepřestává ubývat, minimum se očekává v těchto dnech, nebo nejpozději do konce tohoto měsíce. Vyplývá to ze zprávy amerického Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC).

Severní ledový oceán na fotografii družice Envisat začátkem září 2007. Tmavě šedé oblasti jsou bez ledu, souvislé zalednění má matně zelenou barvu. Severozápadní cesta (žlutooranžová linie) je téměř volná a otevřená pro lodní dopravu. Severovýchodní cesta je částečně blokovaná (modrá linie).
Severní ledový oceán na fotografii družice Envisat začátkem září 2007. Tmavě šedé oblasti jsou bez ledu, souvislé zalednění má matně zelenou barvu. Severozápadní cesta (žlutooranžová linie) je téměř volná a otevřená pro lodní dopravu. Severovýchodní cesta je částečně blokovaná (modrá linie).
Podle vědeckého týmu pod vedením Wiliama Chapmana z univerzity v Illinois pokrývalo 12. září Arktidu pouhých 2,92 milionů km2 mořského ledu (o 1,09 milionů km2 méně než v roce 2005).

Rozdíly v číslech mají svůj původ v odlišnostech metodického zpracování satelitních měření. Například NSIDC opírá svou statistiku o desetidenní klouzavé průměry, kdežto Chapmanova skupina upřednostňuje průměry za tři dny.

Na rychlé mizení ledu upozornila 14. září Evropská kosmická agentura (Europe Space Agency, ESA). Jak se můžete přesvědčit na obrázku vlevo, tání už prakticky otevřelo tzv. severozápadní cestu (Northwest Passage), která spojuje Atlantik s Pacifikem. Dříve byla tato oblast po celý rok blokována ledem. Odhaduje se, že v roce 2020 bude severozápadní cesta přístupná pro lodní dopravu. To se nelíbí ekologům ani Kanaďanům, v jejichž teritoriu se část cesty nachází.

"Jsme svědky toho, jak ledová krusta ustoupila na 3 milióny čtverečních kilometrů, což je asi o jeden milión km2 méně než při předchozích minimech v letech 2005 a 2006. Za posledních deset let se ledový pokryv zmenšoval v průměru zhruba o 100 tisíc km2 ročně, takže propad o milión km2 za jediný rok je extrémní," konstatoval Leif Toudal Pedersen z Dánského národního vesmírného centra (Danmarks Rumcenter, DRC).

"Výrazná redukce v jediném roce rozhodně signalizuje, že led může (během léta) zmizet podstatně dříve, než se čekalo, a že naléhavě potřebujeme lépe pochopit příslušné procesy," pokračoval Pedersen.

Polární regiony jsou velmi citlivými indikátory klimatických změn. Nikde jinde na Zemi nemá oteplování tak rychlý průběh jako právě v Arktidě.

Zajímavé zprávy nepřicházejí jen ze severního pólu. Může se to zdát zvláštní, ale na jižní polokouli se projevuje opačný extrém. Rozloha mořského ledu v Antarktidě je nyní paradoxně největší od roku 1979, kdy polární regiony začaly monitorovat družice. Led zaujímá plochu 16,26 milionů km2. Dosavadní maximum bylo o 230 tisíc km2 menší.


Rozloha mořského ledu na severní polokouli. Odchylky od průměru. Rozloha mořského ledu na jižní polokouli. Odchylky od průměru.
Rozloha mořského ledu na severní (vlevo) a jižní polokouli. Odchylky od průměru naměřeného mezi lety 1978 až 2000.


Zdroje:
- NSIDC (17.09.2007, Overview of current sea ice conditions)
- ESA (14.09.2007, Satellites witness lowest Arctic ice coverage in history)
- SpaceCenter.dk (17.09.2007, The most direct shipping route from Europe to Asia is fully clear...)
- University of Illinois (The Cryosphere Today)