Ledový pokryv Arktidy se zmenšil na 4,24 milionů km2

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 11.09.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007090012

Plocha pokrytá mořským ledem se 9. září 2007 scvrkla na pouhých 4,24 milionů čtverečních kilometrů. Za poslední týden zmizelo na severní polokouli 180 tisíc km2 ledu. Tento údaj je srovnatelý s rozlohou Floridy nebo Sýrie. Rekord z 21. září 2005 byl překonán o 1,08 milionů km2. Absolutní letošní minimum se očekává někdy mezi 13. a 25. dnem tohoto měsíce.

Počasí v Arktidě je letos atypické. Nad Severním ledovým oceánem se udržuje oblast vysokého tlaku vzduchu, zatímco nad severovýchodní Sibiří převládají tlakové níže. Tím se změnily podmínky a k severnímu pólu proniká kolem pobřeží východní Sibiře teplé proudění z jihu. Vítr žene ledové kry na volné moře. U pobřeží Sibiře je teplotní anomálie nejvýraznější (+7 st.C).

Vědci si povšimli i velkých změn v cirkulaci mořských proudů. Do Arktidy směřuje teplá voda z Atlantiku, což napomáhá oteplování Severního ledového oceánu a zabraňuje tvorbě ledu v zimním období.

Tím, jak se zmenšuje rozsah zalednění a přibývá tmavší odkryté plochy moře, se podstatně zvyšuje absorbce slunečního záření. Tento efekt se nejvíce projeví v následujících týdnech, kdy se teplo akumulované v oceánu začne uvolňovat zpět do atmoféry.


Rozloha mořského ledu v Arktidě


Rozloha mořského ledu v Arktidě
Rozsah a rozmístění mořského ledu se rok od roku mění, ne vždy jsou ledem pokryté stejné regiony jako v minulosti. Na tomto obrázku je světle šedou barvou vyznačená oblast, kde byl led přítomen vždy od roku 1979 (zahájení satelitních měření). Plocha pokrytá ledem k 9. září 2007 je odlišená bílou barvou. Tmavě šedou barvou je znázorněný prostor, který až do jara 2007 nepřetržitě pokrýval led. Poprvé odhalená část Severního ledového oceánu je srovnatelná s velikostí státu Kalifornie.


Zdroj: NSIDC (10.09.2007, Overview of current sea ice conditions)