Požáry v Řecku, platí výjimečný stav, v ohrožení je i Olympie

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Požáry, Vydáno dne: 26.08.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080020

Jižní Evropu spalují rekordní požáry. Nejhorší je situace v Řecku, kde od soboty 25. srpna platí výjimečný stav. Ohnivý živel už zničil tisíce hektarů lesa a od pátečního rána si vyžádal 60 lidských obětí. Vláda na jejich počest vyhlásila třídenní národní smutek.

"Prožíváme bezprecedentní tragédii. Chci vyjádřit bolest nad smrtí našich spoluobčanů," prohlásil premiér Kostas Karamanlis.

Nejúpornější souboj s plameny svádějí hasiči a vojáci na poloostrově Peloponés a na ostrově Evia. Obrovské požáry zuří v blízkosti měst Aliveri, Sparta, Korint či Tripolis. "Situace je stále velmi kritická," oznámil mluvčí hasičů Nikos Diamandis. "Ohně hoří na více než polovině území. Tohle je pro Řecko nepochybně bezprecedentní katastrofa."

Bezprecedentní požáry v Řecku, v ohrožení je i starobylá Olympie Během neděle se do ohrožení dostala i archeologická oblast Olympie. "Ohně se přiblížily k vesnicím, které leží blízko starobylé Olympie. Zahájili jsme evakuace," uvedl mluvčí hasičů. "Našim cílem je zastavit plameny před historickou Olympií, ale navzdory veškerému usilí jsme nedosáhli žádného pokroku."

Teprve k večeru přišla příznivá zpráva: "Hořelo na kopci nad antickou Olympií, ale zabránili jsme plamenům dostat se do archeologického naleziště." Do akce bylo nasazeno šest cisternových letadel, dva vrtulníky a patnáct požárních vozidel.

Jen s krajním vypětím sil se zatím podařilo zkrotit živel u hlavního města. Domy a průmyslové objekty v předměstských čtvrtích Keratea a Kalyvia byly zničeny. "Tohle je dokonalé peklo," řekl starosta Kalyvie Petros Filippou. "Čelo ohnivé stěny je 30 kilometrů dlouhé a nyní se dostalo k prvním domům." Nebe nad Aténami zahalila clona štiplavého kouře.

Policie zadržela několik osob, které podezřívá ze žhářství. V suchu a při teplotách kolem 40 stupňů Celsia se plameny rychle šíří.

Řecko požádalo o pomoc Evropskou unii. Z Franice, Španělska a Itálie byli na pomoc vysláni hasiči a protipožární technika.


Doplnění 27.08.

Od nedělního do pondělního rána vzplanulo v Řecku 89 nových požárů, z toho je 28 zvláště nebezpečných. Hašení komplikuje vítr o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu. Za poslední 4 dny zahynulo nejméně 63 lidí a přes 3 tisíce osob ztratilo střechu nad hlavou.

Kvůli podezření ze žhářství bylo zatčeno 32 lidí, vláda vypsala odměnu jeden milión eur za informace vedoucí k dopadení dalších podezřelých.

Pomoc Řecku zatím nabídlo 11 států. Z České republiky byl vypraven jeden policejní vrtulník s pětičlennou posádkou.


Bezprecedentní požáry v Řecku, v ohrožení je i starobylá Olympie
Požáry v Řecku pohledem družice Aqua. Snímek z 26. srpna 2007 zachycuje mračna kouře táhnoucí se od západního pobřeží poloostrova Peloponés nad Středozemní moře. Ohniska požárů jsou vyznačena červeně. Po kliknutí si můžete zobrazit fotografii s vysokým rozlišením (0,97 MB, 250 metrů na pixel).

Zdroj: NASA (26.08.2007, Fires in Greece)


Zdroje:
- České noviny (26.08.2007, Řecko dále sužují požáry; již přes 50 mrtvých)
- České noviny (25.08.2007, V Řecku kvůli požárům výjimečný stav)
- České noviny (24.08.2007, Řečtí hasiči bojují na jihu Peloponésu s lesním požárem)
- Novinky (26.08.2007, Ohnivé zdi začínají ohrožovat už i oblast Olympie)
- Pravda.sk (26.08.2007, Gréci sú zúfalí, horí už aj Olympia)
- BBC Weather (25.08.2007, Massive Wildfires burning across Greece)
- BBC News (26.08.2007, Greek fires threaten ancient city)
- Reuters (26.08.2007, Greek fires kill 51, threaten ancient Olympia)
- MSNBC (26.08.2007, Deadly fires in Greece race toward ancient sites)