Na Špicberkách chtějí oxid uhličitý pumpovat do podzemí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ekologické objevy a vynálezy, Vydáno dne: 23.08.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080017

Na norském ostrově Špicberky (Svalbard) nedaleko městečka Longyearbyen budou v září 2007 zahájeny pokusné vrty s cílovou hloubkou až 1200 metrů. Vědci z univerzity v Oslo tak udělají první reálný krok směrem k uskutečnění ambiciózního plánu, který počítá s uskladněním oxidu uhličitého v podzemí. Do roku 2025 by měl být pomocí experimentální technologie všechen oxid uhličitý produkovaný místními firmami pumpován pod zemský povrch. Předpokládané náklady se pohybují kolem 87 milionů eur.

Orientační mapa ostrova Špicberky (norsky Svalbard). Tento týden se v Ny-Ålesundu na severozápadě ostrova konala mezinárodní konference za účasti předních vědců, politiků, diplomatů a zástupců podnikatelského sektoru. Diskutovalo se o návrzích konkrétních postupů, jak by bylo možné snížit rychlost globálního oteplování. Norští vědci představili svůj projekt na redukci emisí CO2 do poloviny století o 50 až 80 procent.

Na Špicberkách, kde žije 2,5 tisíce obyvatel, se nachází uhelná eletrárna a uhelné doly. Právě oxid uhličitý vznikající při provozu těchto zařízení by měl být transportován hluboko pod zemský povrch. V plánu je také postupná výměna běžných typů automobilů a sněžných skútrů za vozidla poháněná biopalivy a později vodíkem. Investici ve výši 700 milionů norských korun (87 milionů eur) nepovažují autoři projektu za přehnanou.

"Není to vysoká cena... Tyto kroky pro nás nejsou ekologicky nezbytné. Chceme prostě ukázat všem zemím, že je to možné," řekl šéf univerzitního centra Gunnar Sand. "Chceme se stát prvním regionem na světě osvobozeném od oxidu uhličitého."

S aktuálními poznatky přijel na jednání profesor Chris Rapley, ředitel Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS). Led v Antarktidě není podle něj tak stabilní, jak se ještě nedávno zdálo. Je možné, že hladina světových oceánů poroste velmi rychle. "Děláme si starosti," uvedl Rapley.


Zdroje:
- Verivox (22.08.2007, Polarinsel Spitzbergen soll komplett CO2-frei werden)
- swissinfo (06.06.2007, Klima und Gletscher im grössten Labor der Welt)
- NRK.no (14.12.2006, Ny miljoplan: CO2-fritt Svalbard)
- Aftenposten (21.08.2007, Arctic outpost turns into hot spot for climate research)
- Aftenposten (20.08.2007, Hett sted pa 79 grader nord)
- EkoList (22.08.2007, Nórsko: Experimentálny projekt na pumpovanie oxidu uhličitého do zeme)