Beringův ledovec taje dvakrát rychleji, než si vědci mysleli

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 20.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070029

Díky novému vylepšenému způsobu měření se vědcům z Michiganského technologického výzkumného ústavu (Michigan Tech Research Institute, MTRI) podařilo zjistit, že největší severoamerický ledovec taje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Každým rokem z něj odtéká skoro 30 kilometrů krychlových vody. Beringův ledovec se nachází na Aljašce a má rozlohu 5.175 kilometrů čtverečních.

Objem vody, který se z ledovce vlévá do Aljašského zálivu, je obrovský. "Je tak velký, že by to potenciálně mohlo změnit i cirkulaci pobřežních proudů v Aljašském zálivu," řekl Shuchman. Ty proudy přitom mají klíčový význam - pro podnebí i pro život v moři. "Tak, jak ledovce tají, stoupá mořská hladina. Její růst se dotýká každého člověka. Bude-li stoupat tímto tempem, velká část Floridy by mohla být na přelomu příštího století pod vodou," pokračoval Shuchman.

Na vývoji speciálních senzorů se kromě odborníků z MTRI podíleli i vědci z amerického úřadu pro geologický průzkum (U.S. Geological Survey, USGS) a úřadu pozemkové správy (Bureau of Land Management, BLM).

"Naše současné monitorování ledovce je ve srovnání se starým způsobem shomažďování dat desetinásobně lepší i levnější," dodal Shuchman.


Zdroj: MTRI (04.06.2007, Bering Glacier Melts Faster)