Vědci zkoumají mamutí mládě nalezené na Sibiři

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nové objevy, Vydáno dne: 28.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070022

V severozápadní části Sibiře u řeky Juribej na ruském poloostrově Jamal bylo v polovině května nalezeno tělo mamuta. Na ostatky čtyřměsíčního mláděte samičího pohlaví narazil pastevec sobů Jurij Chudij. Zvíře bylo po tisíce let uchováno v permafrostu. Záhy po objevení ho v blízkém muzeu prohlédlo několik vědců, mezi nimiž byl i paleontolog Daniel Fisher z univerzity v Michiganu.

"Je to nejlepší a nejcelistvější mrtvola mamuta, jaká byla kdy nalezena," řekl Fisher. "Studoval jsem tato zvířata mnoho let a dlouho jsem si představoval, jak asi museli vypadat. Ale teď poprvé jsem jedno takové viděl na vlastní oči a v celku. Byl to pro mne hluboký zážitek."

Orientační mapa Ruska se zdůrazněnou polohou poloostrova Jamal. "Co se týče stavu mamuta, jde o nejvýznamnější objev v historii," uvedl pro agenturu ITAR-TASS Alexej Tichonov ze Zoologického ústavu Ruské akademie věd.

Polovysušené tělo má hmotnost 50 kilogramů, na výšku měří necelý metr a od kořene chobotu k ocasu je dlouhé 130 centimetrů. Jeho chobot, oči i vnější měkká tkáň zůstaly prakticky nedotčené. Na rentgenových snímcích jsou rozeznatelné i kly o velikosti lidského malíčku. Chybí jen ocas, pravý ušní boltec a většina osrstění.

Fisher doufá, že už v tomto nebo příštím roce získá pro svůj výzkum jeden z klů a jednu stoličku z chrupu. Laboratorní rozbory by mu umožnily upřesnit stáří a zdravotní stav mláděte. Zajímavá bude i rekonstrukce klimatických podmínek, které v té době na Sibiři panovaly.

"Budeme také schopni říct něco více o tom, jak rychle rostlo a jak se vyvíjel jeho chrup," poznamenal americký paleontolog.

Zatím není jasné, kdy přesně mladá samice žila. Přestože se ve sdělovacích prostředcích objevily konkrétní čísla, Fisher je odmítl jako nepodložené. Více bychom se měli dozvědět až po radiokarbonové analýze malého vzorku odebrané tkáně. Je pravděpodobné, že zahynula před více než deseti tisíci lety, kdy končila poslední doba ledová. Nedlouho po té mamuti z dusud neobjasněných příčin vyhynuli.

Stav vnitřních orgánů bude zkoumán pomocí počítačové tomografie v Japonsku. Pak bude následovat pitva v Petrohradě.

Mamuti patří do čeledi slonovitých a velmi se podobali dnešním slonům. Někteří odborníci doufají, že by z dostatečně kvalitní DNA mohl být mamut naklonován. Klonování by bylo teoreticky uskutečnitelné, pokud by se uchovaly celé buňky nebo buněčné jádro. Zmrazením však buňky popraskají, takže dědičné informace jsou poškozené a pro klonování nepoužitelné.


Fotografie tělesných ostatků mamuta. Čtyřměsíční samice dostala jméno Ljuba (po ženě pastevce, který ji našel).

Fotografie tělesných ostatků mamuta. Čtyřměsíční samice dostala jméno Ljuba
(pojmenována byla podle ženy pastevce, který ji našel).

Zdroj: University of Michigan (Daniel Fisher, Bernard Buigues)Bližší informace o mamutím mláděti (vyd. 6.2.2010, autor: Pardal) Šipka


Zpracováno podle:
- University of Michigan (12.07.2007, U-M paleontologist part of international team studying remarkably well-preserved baby Siberian mammoth)
- BBC News (10.07.2007, Baby mammoth discovery unveiled)
- EkoList (12.07.2007, Ostatky mamutího mláděte jsou pro vědce vzácný studijní materiál)
- Novinky (12.07.2007, V Rusku našli unikátně zachovalého mamuta)