Horko na jihovýchodě Evropy způsobilo kolaps elektrické sítě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 25.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070020

Extrémně horké počasí na jihu a východě Evropy stále pokračuje. Například v Rumunsku a Srbsku bylo v úterý odpoledne 43 stupňů ve stínu, v Řecku až 45 stupňů. Podle italských a řeckých meteorologů trvají vysoké teploty nebývale dlouho. Oblast vysokého tlaku vzduchu rozprostírající se na východ od Azorských ostrovů blokuje frontální systémy, které by jinak v tomto ročním období přinesly do východního Středomoří ochlazení.

Mimořádnou situaci dokresluje úterní plošný výpadek elektřiny. Kolem půl páté odpoledne zkolabovala síť v Albánii, Makedonii, Srbsku a Černé Hoře.

Na mnoha místech v prostoru od Maďarska až po Turecko vznikají požáry. Rozsáhlé oblasti vysušeného porostu hoří zejména v Řecku, Itálii, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku a Makedonii. S požáry lesa se potýkají také hasiči na Slovensku. Největší pozornost se vynutil oheň v Národním parku Slovenský ráj, který se během 24. července rozšířil na plochu šesti hektarů.

V Maďarsku zemřelo v posledních dnech kvůli vedrům asi 500 osob. V Rumunsku si vedra vyžádala nejméně 30 obětí. Za posledních 24 hodin přijaly nemocnice 19 tisíc lidí s akutními zdravotními problémy.

V srbském hlavním městě padl v úterý absolutní teplotní rekord, ten dosavadní z 4. července 2000 (40,5 st.C) byl překonán o 2,5 stupně. Od pondělí platí nové historické maximum v Bulharsku, kde se teplota dostala dokonce nad 45 stupňů.


Teplotní index - situace nad Evropou ve úterý 24. července 2007 v 12 hodin světového času.

Teplotní index - situace nad Evropou v úterý 24. července 2007 v 12 hodin světového času.


Zdroje:
BBC Weather, SME.sk, Aktuality.sk, OrangePortal.sk, OrangePortal.sk, NOVA, Novinky.cz, Weather Underground