Rekordní záplavy v Anglii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 24.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070018

Počasí v Británii je už několik týdnů velmi deštivé. Jen v pátek napadlo na některých místech 120 milimetrů vody. Po intenzivních srážkách se rozlily řeky Severn a Temže a zaplavily asi 10 tisíc domů ve střední a západní části Anglie. Hladina v obou řekách překročila rekordní úroveň z roku 1947. Zasažena byla hrabství Glaucestershire, Herefordshire, Lincolnshire, Worcestershire, Warwickshire, Bedfordshire, Oxfordshire a Berkshire. Ohroženy jsou statisíce lidí. Při evakuaci obyvatel pomáhají hasiči, policisté, vojáci i dobrovolníci. V Glaucestershire byla z provozu vyřazena čistička odpadních vod a asi 350 tisíc lidí se ocitlo bez pitné vody. Problémy jsou i s distribucí elektrické energie.

Město Upton ve Worcestershire obklíčené rozvodněnou řekou Severn. "Tohle je skutečná krize. Takové záplavy jsme nikdy předtím nezažili," konstatoval Anthony Perry z Agentury pro životní prostředí (Environment Agency). "Za orientační bod byly považovány povodně z roku 1947 a ty už byly překonány."

Mluvčí agentury Joe Giacomelli k tomu dodal: "Bohužel, tahle mizérie má ještě pokračovat."

Předpoveď počasí není příznivá, meteorologové tento týden očekávají další vydatné deště.

Sdružení britských pojišťoven (Association of British Insurers, ABI) odhadlo, že celkový účet za červnové a červencové záplavy se vyšplhá minimálně na dvě miliardy liber (asi 84 miliard korun).


Zdroje: BBC News, Mirror.co.uk, Bleskovky.sk