Opět padaly teplotní rekordy, horka sužují většinu Evropy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 18.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070014

V Praze padl potřetí za sebou teplotní rekord. V úterý pozdě odpoledne naměřili meteorologové v Klementinu 35,4 stupně Celsia (o 1,4 stupně více než v roce 1976). Nejvyšší hodnota 37,9 stupně byla zaznamenána v Brně-Žabovřeskách (oproti dosavadnímu rekordu z roku 2003 o 4,1 stupně více). Místní rekordy byly překonány i v Českých Budějovicích, Hradci Králové, na Vysočině, v Jihomoravském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji.

Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu by měl pozvolna slábnout a od severozápadu se v následujících dnech začne mírně ochlazovat.

Z aktualizovaných údajů vyplývá, že na maximální úroveň se v pondělí 16. července vyšplhaly teploty v Poděbradech (38,4 st.C), Kopistech (38 st.C) a Sedlčanech (37,4 st.C).

"Synopticka situace, která provázela nynější mimořádně teplé počasí, byla velmi podobná situaci z 27.7.1983, kdy u nás teploty vystoupily až přes 40 stupňů. Tehdy se také v nevýrazném tlakovém poli rozpadala zvlněná studená fronta nad západní Evropou a před ní k nám do střední Evropy proudil velmi teplý vzduch od jihu, původem až z Afriky," řekl meteorolog Meteopressu Jan Horák.

Vedra přidala práci hasičům a záchranářům. Několikanásobně stoupla spotřeba vody a asi o 30 procent se zvýšila spotřeba elektrické energie. Státní veterinární správa eviduje úhyny tisíců kusů drůbeže kvůli přehřátí. Extrémní teploty neprospívají ani zemědělské úrodě. Zásoby vody v půdě se snižují.

"Využitelná vodní kapacita, tedy údaj ukazující, kolik vody si rostlina z půdy může vzít, je nyní pouze na 20 procentech. Jedná se o velmi nízkou hodnotu. Nejhorší situace je v Ústeckém, Středočeském a Jihomoravském kraji," řekl pro ČTK Martin Možný z observatoře Českého hydrometeorologického ústavu v Doksanech.

Velká horka jsou kromě České republiky hlášena také z dalších evropských států.


Teplotní index - situace nad Evropou v úterý 17. července 2007 v 12 hodin světového času.

Teplotní index - situace nad Evropou v úterý 17. července 2007 v 12:00 světového času.


Zdroje: ČHMÚ, Meteopress, České noviny, České noviny, Weather Underground