Evropský úřad potvrdil, že barvivo E128 má karcinogenní účinky

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zdraví, Vydáno dne: 16.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070011

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (European Food Safety Authority, EFSA) vydal 9. července 2007 tiskovou zprávu, ve které oznámil, že konzumace potravin s obsahem syntetického barviva červeň 2G (Azogeranin, E128) není bezpečná. Pokusy na myších a krysách totiž prokázaly, že tato přídatná látka narušuje genetický materiál buněk a vyvolává rakovinné bujení. V řadě států je už používání barviva E128 zakázáno (USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Norsko, Švédsko, Rakousko, od července i Irsko a Řecko). Česká republika k takovému kroku podle informací z tisku přistoupí během několika týdnů, až Evropská komise vydá příslušnou směrnici.

Barvivo E128, které se přidává do některých levnějších uzenin a hamburgerového masa, má karcinogenní účinky. Potravinářská červeň se přidává do některých levnějších uzenin a hamburgerového masa, aby získaly "zdravější" masitější odstín. Prezident Českého svazu zpracovatelů masa (ČSZM) se domnívá, že zákaz barviva se na vzhledu uzenin nijak zásadně neprojeví.

Při dřívějších výzkumech se ukázalo, že E128 může způsobovat problémy u alergiků, může vést k anémii a v kombinaci s benzoáty může být i příčinou hyperaktivity dětí. Už od roku 1999 existovaly vážné obavy, že azogeranin má mutagenické účinky a ve střevech se mění v toxický anilin. I přesto naše úřady tvrdily, že jeho zákaz není potřebný. Teprve pokusy na zvířatech vedly k jednoznačnému závěru, že červeň 2G je karcinogenní.

E128 není zdaleka jedinou přídatnou látkou, která je podezřívána z poškozování zdraví. O dalších potenciálně nebezpečných aditivech si můžete přečíst v článku z 30. května letošního roku: Vědci zpochybnili bezpečnost aditiv, E211 poškozuje DNA.

"Možná by tedy stálo za to zvážit - když už se česká legislativa bude muset vyrovnat s barvičkou E128 - jestli těch chemikálií zralých pro zákaz není trochu víc. Výrobce, kteří zakrývají mizerii svých produktů éčkovými umělotinami, by to jistě nepotěšilo, ale kvalitě českých potravin by to mohlo jen prospět. A navíc bychom alespoň jednou mohli být krok před Evropou, která k podobnému rozhodnutí jistě také začas dojde," napsal 14. července deník Právo.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin ve své tiskové zprávě ujistil, že pokračuje v revizi svých postojů k potravinářským barvivům a bude je posuzovat jednotlivě případ od případu.


Aktualizace 01.08.2007

30. července 2007 vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise, kterým se ve všech členských státech EU zakazuje používání barviva E128 v potravinářských výrobcích.


Zdroje:
- EFSA (09.07.2007, EFSA re-evaluates safety of food colours...)
- Finanční noviny (11.07.2007, Barvivo do uzenin podle EFSA hrozí rakovinou)
- NOVA (11.07.2007, České hamburgery a párky způsobují rakovinu!)
- EkoList (14.07.2007, Právo komentuje přítomnost přídatných látek v potravinách)
- Food-Info.net (E128 Červeň 2G)
- Wikipedia (Red 2G)
- Wikipedia (Anilin)