V Rusku byla vyhlášena rezervace Zov Tigra

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ochrana přírody, Vydáno dne: 07.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070004

Ruské úřady umožnily vznik první rezervace, která by měla poskytnout útočiště kriticky ohroženému poddruhu tygra džunglového. Populace tygra sibiřského (Panthera tigris altaica) zvaného též tygr ussurijský, amurský, korejský, mandžutský nebo severočínský se ve volné přírodě odhaduje na pouhých 500 jedinců (V zajetí je chováno dalších více než 1000 tygrů.) Díky vytrvalému úsilí ochránců přírody se od 40. let minulého století podařilo početní stav této šelmy několikanásobně zvýšit - tehdy ve volné přírodě nežilo více než 40 nebo 50 tygrů sibiřských. Národní park "Zov Tigra" (Volání tygra) s výměrou 82.152 hektarů se nachází na ruském Dálném Východě v horském pásmu Sichote-Aliň nedaleko Chabarovska asi 6,5 tisíce kilometrů na východ od Moskvy. Národní park vyhlásilo ruské Ministerstvo přírodních zdrojů 2. června 2007.

Tygr sibiřský "O této chvíli jsme snili dlouhá léta - Zov Tigra je velké vítězství a je enormně důležité pro přežití největší kočkovité šelmy na světě," řekl Dr. Darron Collins ze Světového fondu na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF). "Jedním z důvodů, proč vznik této chráněné oblasti trval tak dlouho, je fakt, že jsme museli prokázat budoucí ekonomickou životaschopnost ochrany poměrně velké části země a v případě Zov Tigra musí být v budoucnu zajištěn stálý, ekologicky zaměřený turistický ruch."

Někteří návštěvníci mohou doufat, že ohroženého tygra spatří na vlastní oči, většina lidí se však bude muset spokojit s krásnou přírodou v okolí řeky Milogradovka, Ussuri a Kiyevka s četnými kaňony, vodopády a smíšenými lesy.

"Věříme, že Zov Tigra je první z několika nových chráněných oblastí vytvořených na ruském Dálném Východě," dodal s nadějí Dr. Yuri Darman z WWF.

Tygr sibiřský je největší kočkovitá šelma, jeho hmotnost převyšuje 250 kg a od čenichu ke špičce ocasu měří až 3 metry. Největší v zajetí chovaný tygr byl dlouhý 3,7 metru a vážil přes 423 kilogramů.


Zdroje:
- WWF (06.06.2007, Russia Establishes First National Park for the Siberian Tiger in the Russian Far East)
- WWF - Russian version (05.06.2007, Moscow hears Call of the Tiger)
- ENS (08.06.2007, Russia Establishes National Park for Endangered Siberian Tigers)
- Wikipedia (Tygr ussurijský)
- Wikipedia (Siberian Tiger)
- UNESCO-WHC (Central Sikhote-Alin)