Vědce znepokojuje dlouhotrvající teplotní anomálie v Evropě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 07.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070003

Počasí v Evropě se už řadu měsíců vyznačuje velmi vysokými teplotami. V Německu byl od června 2006 do května 2007 dlouhodobý normál překročen o 3 stupně Celsia. Taková anomálie nemá v historii měření obdoby. Ve stejném časovém rozmezí se teploty v Česku odchýlily od průměrných hodnot o 2,8 stupně Celsia. Zcela atypický průběh zimy je dáván do spojitosti se změnami atmosférické cirkulace. V létě zase nabývají na významu stabilní oblasti vysokého tlaku vzduchu. Vědci zkoumají posuny v četnosti a intenzitě extrémních povětrnostních jevů, jako jsou větrné smrště, bouře, sucha, apod. Potvrdí-li se současný trend i v příštích letech, budeme si muset přiznat, že podnebí v Evropě se otepluje mnohem rychleji, než se očekávalo.

Prof. Dr. Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe "Dvanáct měsíců v řadě jsou teploty tři stupně nad normálem, to je významná zpráva. Je to extrém, nový rekord... Trvá to už celý rok se všemi čtyřmi ročními obdobími," konstatoval Prof. Dr. Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe z Postupimského Institutu pro výzkum klimatických vlivů (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung, PIK). "Zatím doufáme, že je to jen statistická odchylka. Ještě bych počkal, co se stane v nejbližších měsících... Ale celkově jsou už klimatické změny znepokojivé, alespoň v některých regionech."

Teplejší podnebí má velké dopady na život v přírodě. Například v Dolním Sasku na severu Německa bylo potvrzeno šíření středomořské a subtropické květeny. Od roku 1980 tam zdomácnělo 40 nových rostlinných druhů.

"Stoupá výskyt extrémních událostí, děje se to nejenom v Evropě ale na celém světě. Když si z jednotlivých střípků sestavíme celkový obraz, zjistíme, že se nacházíme uprostřed klimatické změny a že má velmi razantní průběh," pokračoval profesor Gerstengarbe. "Klimatický systém je systém nelineární. To znamená, že existují určité body, po jejichž překročení může dojít k náhlým změnám. Například právě teď stále větším tempem rozmrzá tundra, neboli permafrost na Sibiři a v Severní Americe. V něm je vázán metan, o hodně silnější skleníkový plyn, než je oxid uhličitý. Až dosud nehrál metan v skleníkovém efektu žádnou větší roli, to se však na základě popsaného procesu může brzy změnit."


Teplotní anomálie v jarních měsících roku 2007. Srovnání s dlouhodobým průměrem let 1951-1980.

Teplotní anomálie v jarních měsících roku 2007. Srovnání s dlouhodobým průměrem let 1951-1980.

Zdroj: NASA-GISSNadprůměrný růst teplot ve Švýcarsku

Také z dalších koutů Evropy přicházejí špatné zprávy. Ve Švýcarsku je oteplování od 70. let minulého století ve srovnání s průměrem na severní polokouli dvojnásobně rychlejší. Teploty tam rostou o 0,57 stupně Celsia za 10 let. Tato skutečnost má pravděpodobně dvě příčiny - větší vzdálenost Švýcarska od oceánu a masivnější odtávání sněhu a ledu v Alpách. V jarních a letních měsících je trend nejvýraznější - teplota se zvyšuje v průměru o 0,8 stupně za dekádu.


Středomoří čekají núnosná vedra

Studie zveřejněná 15. června v časopise Geophysical Research Letters varuje před neúnosnými vedry, které postihnou státy v prostoru kolem Středozemního moře. Denní teploty během léta stoupnou v této oblasti do konce století o 4 až 7 stupňů. S těžko představitelným oteplením o 8,5 stupně se budou muset vyrovnat lidé ve Francii, kde už v roce 2003 zemřelo kvůli horku 15 tisíc lidí. Počet dnů s nebezpečně vysokými teplotami vzroste ve Středomoří o 200 až 500 procent. Vážnému ohrožení bude čelit zemědělská výroba. Spalující výheň zatíží energetickou síť a zřejmě se neobejde bez velkých ekonomikých otřesů. Naplnění této předpovědi nedokáže zabránit ani okamžitá redukce skleníkových plynů. Nicméně podle autorů je stále ještě v lidských silách zmírnit nepříznivý vývoj asi o 50 procent.


Projekce zvyšování teplot v prostoru Středozemního moře se opírají o kalkulace Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Zobrazeny jsou důsledky dvou emisních scénářů - bez omezení emisí (nahoře) a optimistická varianta počítající s pomalejším stoupáním koncentrace CO2 v ovzduší a zmírněním nepříznivých dopadů (dole).

Projekce zvyšování teplot v prostoru Středozemního moře se opírají o kalkulace Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Zobrazeny jsou důsledky dvou emisních scénářů - bez omezení emisí (nahoře) a optimistická varianta počítající s pomalejším stoupáním koncentrace CO2 v ovzduší a zmírněním nepříznivých dopadů (dole).

Zdroj: Purdue UniversityZpracováno podle:
- PIK (27.06.2007, Heat Record in Germany)
- Die Zeit (Ein Interview mit dem Chefmeteorologen des Instituts, Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe)
- junge Welt (02.07.2007, "Unser Klima kann sich ganz abrupt ändern")
- EkoList (28.06.2007, Němci jsou překvapeni rekordním oteplením za minulý rok)
- Neue Zürcher Zeitung (27.06.2007, Schweiz erwärmt sich schneller)
- Loyola Marymount University (21.06.2007, LMU Professor Jeremy Pal Co-Authors International...)
- AGU (14.06.2007, Dangerous summer heat to increase as Mediterranean region warms)
- 1und1.de (22.06.2007, Sommer am Mittelmeer wird angeblich bald unerträglich heiß)


Další zdroje:
- PIK (Prof. Dr. Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe)