Čeští klimatologové nesouhlasí s Klausem, lidé ovlivňují podnebí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 04.07.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007070002

Čestí klimatologové dnes na tiskové konferenci odmítli názory Václava Klause a konstatovali, že se klimatický systém s pravděpodobností převyšující 90 procent mění a člověk se na těchto změnách podílí. Lidé do světového podnebí zasahují především emisemi oxidu uhličitého. "Nevšiml jsem si, že by existovala skupina vědců, která by byla schopna tato fakta zpochybnit," uvedl Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Klimatické změny se projevují i v České republice - posouvá se začátek jara a léta, tato roční období jsou teplejší než dříve. Klimatické změny se projevují i v České republice - posouvá se začátek jara a léta, tato roční období jsou teplejší než dříve. Botanici očekávají, že se u nás začnou ve větší míře pěstovat teplomilnější druhy rostlin, například vinná réva. Plodiny bude možné sklízet dvakrát do roka. Problémy by ovšem mohl způsobit nedostatek vody a větší množství patogenů.

Jaroslava Kalvová z Univerzity Karlovy přirovnala pochybnosti skeptiků s postojem široké veřejnosti k otázkám vlivu prašnosti a emisí na lidské zdraví v druhé polovině 20. století. Zdůraznila také, že klimatický systém je nesmírně složitý a jeho změny se mohiu udát velmi rychle. "Ne vždy na nás může být klima tak hodné, jak bylo (v posledním tisíciletí)," řekla Kalvová.

Ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan je senátorem za ODS, není proto divu, že se vyhnul komentářům na Klausovu adresu. Připomněl pouze, že když prezident Tomáš Garrigue Masaryk polemizoval v tisku s historikem Josefem Pekařem, podepisoval své články pseudonymem. Podle Moldana je jisté, že nejméně v dalších dvou desetiletích budou klimatické změny pokračovat. Při této perspektivě nestačí jen omezovat emise oxidu uhličitého, ale je třeba se na nastávající změny připravit. Přizpůsobit se bude muset celá společnost.

Vědecké poznatky o dosavadním vývoji lze podle českých klimatologů shrnout do několika bodů:
Zdroje:
- České noviny (04.07.2007, Klima se mění, souhrn poznatků dnes publikovali čeští vědci)
- České noviny (04.07.2007, Klimatologové: Změna bude pokračovat nejméně 20 let)