Ve východním Pacifiku bylo objeveno pět nových druhů plžů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Nové objevy, Vydáno dne: 27.06.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007060021

Alicia Hermosillo z Mexika a Angel Valde z USA popsali pět nových druhů mořských plžů. Objev byl oznámen v 22 čísle odborného časopisu American Malacological Bulletin. Organismy z podřádu nahožábří (Nudibranchia) nemají pevnou schránku a brání se důmyslnými mechanismy, které fungují na chemickém základě. Vědci se domnívají, že některé obsažené látky by mohly mít velký význam při léčbě nemocí.

Cerberilla chavezi - druh mořského plže z podřádu nahožábří. Všech pět nových organismů pochází ze sbírky nashromážděné mezi lety 2001 a 2005 a přechovávané ve Smithsonském tropickém výzkumném ústavu (Smithsonian Tropical Research Institute, STRI) v Panamě. Dva roky biologům trvalo, než se jim podařilo identifikovat všechny nalezené exempláře.

Nové druhy Cerberilla chavezi, Cuthona millenae, Cuthona behrensi a Eubranchus yolandae byly pojmenovány po významných osobnostech vědy a lidech, jež se na výzkumu přímo podíleli. V jednom případě - Cuthona destinyae - dali objevitelé přednost názvu odvozenému z jména ztroskotané lodi, na jejímž trupu byl organismus nalezen.

Popis k obrázku: Cerberilla chavezi - druh mořského plže z podřádu nahožábří.


Zdroje:
- The Panama News (Scientists discover five new species of sea slugs from the Tropical Eastern Pacific)
- STRI (Smithsonian Tropical Research Institute)
- Malacological.org (American Malacological Bulletin)