Špinavý sníh ohřívá Arktidu možná více než skleníkové plyny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 19.06.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007060013

Hovoří-li se v dnešní době o globálním oteplování, většinou padne alespoň zmínka o emisích oxidu uhličitého. Ostatním faktorům, jimž je přičítáno zvyšování průměrných teplot na Zemi, je věnována podstatně menší pozornost. Je to škoda, protože například znečištění sněhu sazemi se podle nové studie amerických vědců podílí na celkovém oteplení z 13 až 19 procent a v Arktidě dokonce z 32 až 94 procent. Převážná většina sazí (minimálně 80 procent) se do ovzduší dostává "zásluhou" průmyslu a dopravy (při spalování fosilních paliv a biopaliv), menším dílem přispívají i lesní požáry.

Požáry v Mexiku a ve střední Americe na satelitním záběru z 22. května 2007. Vítr může jemné částice sazí unášet stovky kilometrů. Některé z nich končí svou pouť až v Arktidě. Sněhem a ledem pokrytý povrch v důsledku toho tmavne a absorbuje více tepelné energie. Špinavý sníh převažuje hlavně ve východní Asii, v severní Evropě a na severovýchodě USA.

"Když vypouštíme částečky sazí do ovzduší a ony pak padají na sníh, výsledný efekt je ten, že ohříváme polární zeměpisné šířky," vysvětlil Dr. Charlie Zender z Kalifornské univerzity. "Tmavé saze mohou způsobit rychlé oteplení. Je to stejné, jako byste do sněhové pokrývky umístili malé elektrické trouby."

Vliv špinavého sněhu na světové podnebí v minulosti zkoumaly i jiné vědecké týmy, toto je však první práce, která vzala do úvahy skutečné emise z lesních požárů na severní polokouli, stáří a mocnost sněhové vrstvy a odplavování uhlíkových částic tajícím sněhem.

Za poslední dvě století se naše planeta ohřála o 0,8 stupně Celsia. Podle výpočtů autorů studie způsobil znečištěný sníh oteplení o 0,1 až 0,15 stupně. V Arktidě se za stejnou dobu oteplilo o 1,6 stupně. Špinavý sníh tuto změnu urychlil tím, že zvedl teplotu o 0,5 až 1,5 stupně.

"I malé množství nečistot vyvolalo v Arktidě významnou teplotní reakci," řekl Zender. S ubývajícím sněhem a ledem se odhalilo podloží. Jelikož moře i půda jsou zřetelně tmavší než sníh, oteplování se ještě více urychlilo.

Zender věří, že politici se nechají výzkumem inspirovat a zahájí kroky potřebné pro zmírnění globálního oteplování. Regulace vypouštění sazí do atmosféry by se brzy pozitivně odrazila na čistotě sněhu. Nový sníh padá každý rok a lze proto snadno docílit toho, aby čistější sníh odrážel více slunečních paprsků a měl okamžitý chladivý účinek. Oproti tomu oxid uhličitý setrvává v atmosféře celá staletí, takže snížení emisí sice předejde dalšímu oteplování, je to však běh na dlouhou trať.

Vědci odhadují, že asi třetina sazí pochází z průmyslových států Evropy, Ameriky a bývalého Sovětského svazu. Další třetina se do ovzduší dostává při požárech vegetace. Poslední třetina má svůj původ v zemích jižní Asie. (Více v článku Saze způsobují tání ledovců v Arktidě.)

Na studii kromě Charlieho Zendera spolupracovali Mark Flanner a James Randerson z Kalifornské univerzity a Philip Rasch z Národního centra pro atmosférický výzkum (National Center for Atmospheric Research, NCAR). Studii financovala Národní vědecká nadace (National Science Foundation, NSF) a Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). 5. června 2007 ji otiskl Journal of Geophysical Research.


Popis k obrázku výše: Požáry v Mexiku a ve střední Americe na satelitním záběru z 22. května 2007.

Zdroj: NASA (22.05.2007, Fires in Mexico and Central America)


Změna průměrných ročních teplot vzduchu způsobená špinavým sněhem (ve stupních Celsica)

Změna průměrných ročních teplot vzduchu způsobená špinavým sněhem (ve stupních Celsia).


Zpracováno podle:
- AGU (05.06.2007, Present-day climate forcing and response from black carbon in snow)
- University of California (06.06.2007, Dirty snow may warm Arctic as much as greenhouse gases)


Další zdroje:
- Český rozhlas Leonardo (07.06.2007, Špinavý sníh ohřívá Arktidu)
- University of California (Charles Zender)
- University of California (James Randerson)
- University of California (Mark Flanner)
- NCAR (Philip Rasch)