Arabský poloostrov zasáhla nejsilnější bouře v novodobé historii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 06.06.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007060006

Arabský poloostrov zasáhla v úterý 5. června tropická cyklóna, která byla označena za nejsilnější přinejmenším od roku 1945, kdy se začalo s meteorologickým měřením. Bouři Gonu provázely extrémně ničivé větry o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Rychlost větru byla srovnatelná s nejhoršími karibskými hurikány.

Tropická cykóna Gonu Během úterý dorazila bouře k pobřeží Ománu a bičovala ho vlnami vysokými přes 10 metrů. Desetitisíce lidí musely být evakuovány. Prudké lijáky zaplavily ulice nejvíce postižených měst Súr a Rás al-Hadd. Velké problémy měli i obyvatelé v dalších lokalitách včetně metropole Maskat. Z hlavního města jsou hlášeny záplavy, dopravní kolaps a přerušení dodávek elektřiny. Zpomalen byl i vývoz ropy.

Ve Spojených arabských emirátech byl uzavřen přístav Fudžajra. Bouře postupně slábla (ve středu klesla rychlost větru na 120 km/hod) a přesunula se směrem k Iránu, kde úřady vyzvaly obyvatele k opuštění nejvíce hrožených pobřežních oblastí.


AKTUALIZACE (08.06.2007)

Tropická cyklóna Gonu si vyžádala nejméně 35 obětí (32 v Ománu a 3 v Iránu). Další desítky osob se pohřešují. Ve čtvrtek se bouře dostala až k západnímu pobřeží Pákistánu. Největší škody napáchal živel v Ománu. Ulice i domy v Maskatu byly zaplaveny vodou a bahnem. Množství budov bylo pobořeno. Řada míst je stále bez elektřiny a obnoveno nebylo ani telefonní spojení. Mezinárodní letiště bylo uzavřeno tři dny.

Gonu provázel nad oceánem vítr o maximální rychlosti 240 kilometrů za hodinu, v nárazech až 315 km/hod. Nad pevninou bouře postupně slábla. Na severovýchodě Ománu napršelo 150 milimetrů srážek, v iránském městě Chabahar 74 milimetrů. Cyklóna opozdila podle meteorologů příchod jihozápadního monzunu do Indie.


Celkový úhrn dešťových srážek v oblasti Arabského moře v období od 31. května do 7. června 2007. Z obrázku je jasně vidět, kudy procházela tropická bouře Gonu.
Celkový úhrn dešťových srážek v oblasti Arabského moře v období od 31. května do 7. června 2007.
Z obrázku je jasně vidět, kudy procházela tropická bouře Gonu.


Zdroje: BBC Weather, Times Online, Reuters, Novinky, Novinky, iHNed.cz, Wikipedia, Wikipedia, NASA