Oslabené ekosystémy urychlují globální oteplování

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 13.05.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007050006

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stoupá úměrně tomu, jak rychle lidé spalují fosilní paliva. Díky přirozeným schopnostem biosféry a hydrosféry vstřebávat obrovské množství uhlíku, bylo alespoň z části regulováno tempo globálního oteplování. Ekosystémy absorbovaly asi polovinu emisí uvolněných do ovzduší při antropogenních aktivitách. V posledních letech zaznívaly obavy, že rostoucí teplota přirozené mechanismy oslabuje a oteplování by proto mohlo akcelerovat. Obavy zesílily v letech 2002 a 2003, kdy se úroveň atmosférického CO2 nečekaně zvýšila.

Dr. Wolfgang Knorr Výzkum vědeckého týmu Dr. Wolfganga Knorra z univerzity v britském Bristolu dospěl nedávno k závěru, že abnormální zrychlení koncentrace CO2 pozorované v prvních letech tohoto století není možné vysvětlit jinak, než narušenou funkcí ekosystémů a ztrátou schopnosti pohlcovat skleníkový plyn. Souhra několika povětrnostních situací, z nichž nejzásadnější bylo středně silné El Niňo a extrémně horké a suché počasí na severní polokouli, vedlo k meziročnímu posunu v množství CO2 v ovzduší o 2,5 ppm (parts per million, milióntin). Ve srovnání s dlouhodobým průměrem to bylo o 1 ppm více. Klíčový význam pro pozorované zvýšení měly rostliny a půda.

"Je to dobrá zpráva pro vědce, protože to ukazuje, že jsou naše modely správné. Ale pro všechny ostatní je to špatná zpráva," řekl Dr. Knorr. Zatím nelze dělat jednoznačné závěry, ze všech kalkulací nicméně vyplývá, že bude velmi těžké zastavit procesy, které jsou nastartovány, a stabilizovat uhlíkový cyklus.

Máme ještě nějaký čas na to, abychom zabránili naplnění katastrofického scénáře? Zástupci Mezivádního panelu pro klimatické změny (IPCC) minulý týden oznámili, že s radikálním snižováním emisí musíme začít nejpozději do osmi let, chceme-li zabránt zvýšení průměrné teploty na Zemi o více než 2 stupně Celsia. Je třeba začít konečně jednat a neodkládat rozhodnutí do doby, než bude opravdu pozdě.


Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře


Zdroje:
- Geophysical Research Letters (05.05.2007, Impact of terrestrial biosphere carbon exchanges on...)
- The Sydney Morning Herald (12.05.2007, Ten-year warming window closing)
- University of Bristol (Dr Wolfgang Knorr)
- Wikipedia (Image:Mauna Loa Carbon Dioxide.png)
- Britské listy (05.05.2007, Vědci OSN: Není moc času)