Zmizí thajská metropole do 20 let pod mořskou hladinou?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zvyšování hladin moří, Vydáno dne: 10.05.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007050005

Thajské metropoli Bangkok hrozí vážné nebezpečí. Velkoměsto, v jehož katastru žije přes 10 milionů obyvatel, se nachází pouhý 1 až 1,5 metru nad úrovní moře. Tento ukazatel se každým rokem zmenšuje o 10 centimetrů. Primárním problémem není globální oteplování ale pokles terénu. K subsidenci dochází z několika příčin. Jednou z nich je nadměrné odčerpávání podzemní vody. Podle Dr. Smithe Dharmasaroji, předního meteorologa a ředitele thajského Národního centra pro varování před katastrofami, je nejvyšší čas začít budovat masivní hráze, protože bez nich bude celé hlavní město do 20 let zaplaveno mořem.

Buddhistický chrám ve vesnici Lam Sing mizí pomalu ale jistě pod hladinou Siamského zálivu.
Buddhistický chrám ve vesnici Lam Sing mizí pomalu ale jistě pod hladinou Siamského zálivu.
"Pokud se nic neudělá, bude Bangkok (v roce 2025) 50 centimetrů až jeden metr pod vodou. Systém je třeba začít budovat hned teď. Jinak bude na záchranu našeho hlavního města příliš pozdě," prohlásil Dharmasaroja, který je známý tím, že v roce 1998 varoval před rizikem velkého zemětřesení a následnou vlnou tsunami. Na jeho slova došlo o šest let později - 26. prosince 2004. Jen v Thajsku si katastrofa vyžádala 5395 obětí. Až do tragédie politici ignorovali výzvy k vytvoření systému včasné výstrahy. Budou alespoň tentokrát reagovat včas? Dharmasaroja je skeptický: "Vláda tomu nevěnuje vůbec žádnou pozornost," řekl rozlobeně.

Odpovědné úřady kritiku odmítají. Protipovodňová opatření mají údajně nejvyšší prioritu. Město je protkáno hustou sítí kanálů, průtok v nich je regulován pomocí propustí. K dispozici je i šedesát přečerpávacích stanic. Stoky a kanalizace jsou od ničivých povodní v roce 1995 pravidelně čištěny. K této práci jsou využívány osoby ve výkonu trestu.

Jenomže tohle nestačí. Možná to zmírní záplavy po monzunových deštích, ale hlavní problém zůstává nevyřešen. "Místo aut budete potřebovat motorové čluny," vzkázal vládním činitelům vědec. A realita mu dává za pravdu.

Ve vesnicích Lam Sing a Lam Fapa 20 kilometrů od Bangkoku žilo ještě před 10 lety 200 rodin. Od té doby už většinu obydlí pohltilo moře. S trpkým osudem se novinářům svěřila pětasedmdesátiletá Yai Boonchakeová. Stoupající hladina u ústí řeky Chao Phraya v Siamském zálivu ji donutila sedmkrát změnit bydliště. "Dělám si starosti o své děti, až bude celé toto území zaplavené, všichni zahynou," povzdechla si těžce zkoušená žena.


Zdroje:
- EcoMonitor (04.05.2007, PlanetArk: Bangkok může být do 20 let pod vodou, varuje expert)
- Planet Ark (03.05.2007, Bangkok Faces Flooded Future, Expert Says)
- Reuters Video News (02.05.2007, Asia-May02-Thailand-Global Warming)
- NDTV.com (Global Warming Felt in Thailand)
- Wikipedia (Smith Dharmasaroja)