Vědci identifikovali patogeny způsobující vymírání včel

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 04.05.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007050001

Nové poznatky o hromadném vymírání včelstev v USA a Evropě zveřejnili koncem dubna vědci z Chemicko biologického centra v Edgewoodu (Edgewood Chemical Biological Center, ECBC) a Kalifornské univerzity (University of California) v San Francisku. Podle zatím předběžných výsledků byl jako jeden z hlavních viníků identifikován jednobuněčný parazit Nosema ceranae, který u včel způsobuje průjmové onemocnění zvané nosemóza. V mrtvých včelách byly kromě tohoto prvoka nalezeny i dvě plísně a šest virů. Zazněly hlasy srovnávající selhávání imunitního systému včel se syndromem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV). Rychlé vymírání včelstev, pro které byl zaveden název Colony Collapse Disorder (CCD), bylo kromě Severní Ameriky a Evropy zaznamenáno i v Jižní Americe (Brazílie, Guatemala) a Indii.

Včela medonosná K výzkumu záhadného fenoménu napomohl komplexní systém vyvinutý americkou armádou za účelem detekce virů (Integrated Virus Detection System, IVDS). Minulý týden byla sestavena pracovní skupina s úkolem navrhnout účinná opatření. Zájem americké vlády i Kongresu o problém roste, protože v USA je úbytek velmi citelný - postiženo bylo už 28 z 50 států a zmizelo až 50 procent včelstev. Nepodaří-li se v brzké době vymírání zastavit, je třeba se obávat neúrody a zvyšování cen potravin. Nejcitelněji by se zmizení včel projevilo v produkci ovoce, zeleniny, ořechů a sóji. Na včelách je závislá mimo jiné i vojtěška, běžně používaná jako krmivo pro dobytek.

"Toto je největší všeobecná hrozba pro naše zásobování potravinami," varoval Kevin Hackett z amerického ministerstva zemědělství. Hackett se obává, že imunitní systém včel už neplní svoji funkci a pokusy o rychlé řešení nemusí skončit úspěchem. Zpravodajská agentura AP citovala biologa a nositele Pulitzerovy ceny Edwarda Wilsona z Harvardovy univerzity, podle něhož visí naše budoucnost na vlásku.

Autoři studie Národní akademie věd (National Academy of Sciences, NAS) minulý rok v říjnu konstatovali, že od roku 1947 do roku 2005 se počet včelstev chovaných v USA snížil z 5,9 miliónu na 2,4 miliónu. Bezprecedentní vymírání pozorované od podzimu 2006 by mohlo celou populaci zlikvidovat během několika let.


Zdroje:
- CNN (03.05.2007, Mysterious honeybee killer could make dinner bland)
- CNN (22.04.2007, Vanishing honeybees mystify scientists)
- ECBC (25.04.2007, ECBC Scientists Identify Pathogens That May Be Causing Global...)
- Los Angeles Times (26.04.2007, Experts may have found what's bugging the bees)
- Včelaři okresu Pardubice (03.05.2007, Američtí vědci určili patogeny, které mohou způsobovat...)
- Včelaři okresu Pardubice (26.04.2007, Co se děje včelám?)
- Včelaři okresu Pardubice (26.04.2007, Nosema ceranae)
- Britské listy (30.04.2007, Včely "nemizí v důsledku záření z mobilních telefonů, ale kvůli parazitovi")
- Osel (27.04.2007, Za hromadným úhynem včel nebudou mobily, ale patogeny)
- iHNed.cz (24.04.2007, Včely začaly mizet, vědci hledají vysvětlení)
- Wikipedia (Colony Collapse Disorder)