Ropákem roku 2006 je Říman, Zelenou perlu získal Kubera

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 28.04.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007040018

Představitelé ekologické organizace Děti Země vyhlásili v pátek 27. dubna 2007 výsledky 15. ročníku ankety "Ropák roku" a 12. ročníku ankety "Zelená perla roku". Komise sestávající ze 103 členů, mezi kterými figurují například sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos nebo teatrolog Vladimír Just, vybírala z 123 kandidátů. Titul Ropák 2006 získal Ing. Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu a poslanec parlamentu ČR. Na druhém místě figuruje Ing. Václav Klaus, na třetím Ing. Rut Bízková. Vítězem Zelené perly za rok 2006 se stal Jaroslav Kubera, primátor Teplic a senátor. Předstihl Vlastu Kilianovou a Vladimíra Železného.

Ropák 2006

Ing. Martin Říman, nositel titulu Ropák 2006 Ing. Martin Říman (ODS) byl ziskem 269 bodů oceněn za svou vytrvalou antiekologickou aktivitu. Komise vyzdvihla konkrétně tyto jeho kroky:

- Klíčová role při přípravě Národního alokačního plánu na léta 2008-12, který by umožnil zvýšení současného množství českých emisí oxidu uhličitého o dalších 25 procent z 82 miliónů tun v roce 2005 na průměrných 102 miliónů tun ročně v letech 2008-12.

- Aktivní podpora plánů na prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, čímž by se v tomto století zvýšily české emise oxidu uhličitého vzniklé spalováním hnědého uhlí na dvojnásobek, došlo by k vystěhování obyvatel Horního Jiřetína a umožnilo by velkorypadlům přiblížit se na 500 metrů k Litvínovu a Lomu u Mostu.

- Podpora plánu na zvýšení čistého vývozu elektrické energie z ČR v letech 2008-12 na 20 terawatthodin, což odpovídá 60 procentům výkonu všech severočeských hnědouhelných elektráren ČEZ v roce 2006 (vůči roku 2006 by se tak čistý export elektřiny z ČR zvýšil o více než polovinu).

- Souhlas s výstavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, čímž by byla konečně dostavěná.


Na druhém místě se umístil Ing. Václav Klaus, CSc., prezident České republiky za bagatelizaci změny klimatu, která je vyvolaná antropogenními emisemi skleníkových plynů (215 bodů).


Na třetím místě skončila Ing. Rut Bízková, náměstkyně ministra životního prostředí (165 bodů):

- Za klíčovou roli při přípravě Národního alokačního plánu na léta 2008-12, který by umožnil zvýšení současného množství českých emisí oxidu uhličitého o dalších 25 procent z 82 miliónů tun v roce 2005 na průměrných 102 miliónů tun ročně v letech 2008-12.

- Za podporu plánu na zvýšení čistého vývozu elektrické energie z ČR v letech 2008-12 na 20 terawatthodin, což odpovídá 60 procentům výkonu všech severočeských hnědouhelných elektráren ČEZ v roce 2006 (vůči roku 2006 by se tak čistý export elektřiny z ČR zvýšil o více než polovinu).


Souhrnné informace a pořadí na dalších místech:
http://www.detizeme.cz/ropak/ropak_archiv.shtml


Zelená perla 2006

Vítězem ankety za nejhorší antiekologický výrok roku 2006 se může od včerejšího dne "pyšnit" Jaroslav Kubera (ODS), primátor Teplic a senátor, který 2. listopadu 2006 na 14. schůzi Senátu k petici proti stavbě rychlostní komunikace R43 po trase tzv. německé dálnice na úseku Kuřim-Bystrc-Troubsko, vyřkl následující větu (180 bodů):

"Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali."


Pomyslná stříbrná medaile náleží Vlastě Kilianové, vedoucí stavebního úřadu ÚMČ města Brna. Paní vedoucí oslnila svým vyjádřením (územní rozhodnutí č. 169 z 27. listopadu 2006) o umístění "Železničního uzlu Brno" v odsunuté poloze (160 bodů):

"Účastníkům územního řízení nepřísluší hodnotit umístění stavby a její začlenění do území."


Jen v těsném závěsu za Vlastou Kilianovou skončil Vladimír Železný (Nezávislí demokraté), český poslanec Evropského parlamentu. Bývalý ředitel televize NOVA v článku "Zelení jsou teroristé, tvrdí Železný" (Rovnost, 5. června 2006) na adresu Strany zelených řekl (159 bodů):

"Jsou to anarchisté, teroristé, extrémní nesourodé hnutí. Komunisté jsou proti nim solidní. Za zelenými stojí průmyslové podniky, které je platí."


Z dalších výroků, jež stojí za přečtení, vyjímám následující:


Populace ropáků v Česku stále roste. Rut Bízková, náměstkyně ministra životního prostředí, v odpovědi na otázku Radiožurnálu 10. listopadu 2006, proč chce MŽP prostřednictvím tzv. Národního alokačního plánu (NAP) umožnit zvýšení emisí oxidu uhličitého o 25 procent a neponechat je alespoň na stávající úrovni (151 bodů):

"Ne, navýšení to není, je to naopak snížení, i když to vypadá paradoxně. Vyšší číslo znamená nižší emise, protože ekonomika se vyvíjí."


Vladimír Jindra, myslivec z Horní Plané, v Českokrumlovských listech 2. května 2006 (149 bodů):

"Rys je škodná. Jedna taková potvora potřebuje dva tisíce hektarů. Je jich moc, vždyť už viděli rysa až u Budějovic."


Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou a senátor za ODS, v komentáři k článku "Vzácný pták proti základnám USA" - Lidové noviny, 27. ledna 2006 (86 bodů):

"Kvůli ochraně chřástala polního nedovolíme vybudovat celoevropský ochranný systém pro živočišný druh homo sapiens. A až jednou budeme napadeni a evropský homo sapiens jako druh vyhyne, pro chřástala polního a kulíška nejmenšího konečně nastanou zlaté časy."
Václav Klaus

Václav Klaus, prezident ČR, v článku "Nastal konec světa" (62 bodů) :

"Minutu po té, co jsme objevili projednávání zákona o evropské regulaci chemického průmyslu v Evropského parlamentu (EP), se nám zdálo, že nastal konec světa."


Jaroslav Kubera, primátor Teplic a senátor za ODS, v článku "Neděje se nepravostí víc než dřív" - Teplický deník, 29. září 2006 (61 bodů):

"Hurikány sužovaly střední Ameriku odjakživa, ledovce vždycky tály a netály. Martin Bursík ještě neexistoval a nebyla strana zelených ani žádná jiná, člověk nic neovlivňoval a přesto mamuti vymřeli."


Václav Klaus, prezident ČR, v článku "Klausův recept: místo ruského plynu uhlí a atom" v Lidových novinách 21. října 2006:

"To, co zjednodušeně označujeme za téma globálního oteplování, je fatální omyl současnosti."


Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS), v projevu na výjezdním zasedání České učené společnosti pod názvem "Historie, současnost a perspektivy krajiny a ochrany přírody na Šumavě" na Jihočeské univerzitě 17. října 2006:

"Jsou tam i území, kam normální člověk nechodí. Byl by hloupý, kdyby tam chodil, tam jsou takový ty bažiny..."


Kompletní přehled posuzovaných vyjádření našich politiků a občanů najdete na této adrese:
http://www.detizeme.cz/ropak/perla_archiv.shtml


Zdroje:
- Děti Země (27.04.2007, Výsledky anket "Ropák 2006" a "Zelená perla 2006")
- Děti Země (Ropák roku a Zelená perla roku)