Duben byl teplý a suchý - v Česku i celé Evropě (6.5.2007)

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 26.04.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007040016

Počasí v České republice nás už řadu měsíců překvapuje atypicky vysokými teplotami. V posledních týdnech se k tomu přidal i velmi výrazný nedostatek srážek. Za celý duben jich bylo naměřeno v celoplošném průměru jen 14 procent. Na některých místech tento měsíc prakticky nepršelo. To dělá starosti zejména zemědělcům a hasičům. Horní vrstvy půdy nemají dostatek vláhy a rostliny usychají. Týká se to i na jaře zasetých obilovin, máku a řepky. Sucho by mohlo zmařit letošní úrodu a způsobit škody v řádu miliard korun. Ve srovnání se statistikou vedenou od roku 1961 byl duben 2007 nejsušším a třetím nejteplejším. Vzhledem k jasnému počasí bylo teplo pouze ve dne, v noci bylo chladno, ještě v závěru měsíce se vyskytovaly četné přízemní mrazy.

Výstraha ČHMÚ Třetina sledovaných pramenů a čtvrtina vrtů vykazuje podprůměrné hodnoty. Na pětině území kleslo průměrné množství vláhy pod 20 procent.

Vzhledem k předpokládanému vývoji počasí je pravděpodobné, že zásoby vláhy v půdě poklesnou začátkem května na nulu. Nejhorší situace je očekávána na jižní Moravě, v jižních, jihozápadních a středních Čechách a také v Polabí a dolním Poohří.

"Nám zemědělcům je trochu trapné si stěžovat, protože každý rok je nějaký extrém a my si pořád stěžujeme," řekl pro Český rozhlas předseda Okresní agrární komory v Hradci Králové Pavel Veselý. "Takto se situace vyvíjí ve většině Evropy, tak je docela možné, že na to bude reagovat Evropská unie," dodal šéf Agrární komory Jan Veleba.

Kombinace sucha a vysokých denních teplot zvyšuje riziko požárů. Vysoký stupeň nebezpečí platí od konce dubna pro Prahu a kraj Jihomoravský, Pardubický, Ústecký a Liberecký. Lidé by neměli nikde v přírodě rozdělávat oheň, kouřit, používat zapalovače, přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně.


Suchý a teplý duben v Evropě

Teplotní rekordy a velké sucho charakterizují dubnové počasí ve velké části Evropy. Ve Francii se teploty pohybují 10 stupňů Celsia nad normálem. Slunce svítí v průměru 11 hodin denně, tedy dvakrát déle, než je pro toto roční období obvyklé.

"Normálně bývá kolem 16 stupňů na severu a 19 stupňů na jihu, ale teď je v celé zemi 25 až 28 stupňů," konstatoval Michel Daloz z Météo France. Nejteplejší duben od začátku měření v roce 1922 zažívají například obyvatelé Lyonu. Alarmující je skutečnost, že na většině francouzského území v dubnu ještě nepršelo. "To je nevídané," uvedl Daloz.

Rekordy jsou hlášeny i z Velké Británie, Německa, Švýcarska, Rakouska. Belgie, Itálie, Maďarska a dalších zemí. V Holandsku nepršelo už 33 dní a sucho je tam nejhorší za posledních 100 let. Hladina v největší a zemědělsky nejvýznamnější italské řece Pád poklesla na bezprecedentně nízkou úroveň. Belgický meteorologický úřad považuje za jisté, že duben 2007 se stane nejteplejším od počátku souvislých měření v roce 1830. Podobné zprávy přicházejí ze všech koutů Evropy.


Je sucho Božím trestem nebo důsledkem globálního oteplování?

Zatímco podle některých křesťanů je sucho Božím trestem za schvalování homosexuality, klimatologové nabízejí jiné vysvětlení - globální oteplování. Žijeme v čase, kdy se klimatický systém otepluje a počasí na celé planetě se mění. Škody způsobené přírodními pohromami jsou stále větší. S extrémními výkyvy počasí se musíme smířit. Nic jiného nám totiž nezbývá.


Index nebezpečí požárů - stav k 26.04.2007.

Index nebezpečí požárů (INP) - aktuální stav: 1 - velmi nízké, 2 - nízké, 3 - střední, 4 - vysoké a 5 - velmi vysoké. Vstupní data - naměřené údaje ze sítě stanic ČHMÚ a předpovězené hodnoty modelem ALADIN. Model v průběhu zpracování počítá vlhkosti půdy pro svrchní profil, ovlhnutí povrchu a rychlost šíření požárů.

Zdroj: ČHMÚ (Index nebezpečí požárů - INP)Zdroje:
- ČHMÚ (Systém integrované výstražné služby)
- ČHMÚ (Index nebezpečí požárů [INP])
- Aktuálně.cz (25.04.2007, Kritické sucho. Zásoby vody v půdě jsou na nule)
- Novinky (25.04.2007, České republice hrozí kvůli suchu požáry)
- iŽurnál (25.04.2007, Zaseté plodiny ohrožuje stepní počasí)
- České noviny (25.04.2007, Západní Evropu sužuje rekordní horko a sucho)
- France24 (26.04.2007, Europe swelters in record spring heatwave)
- EkoList (26.04.2007, Taliansko trápi sucho, vodné rezervy klesli na 50 percent)
- Daily Herald (28.04.2007, Warmest April has Europe bracing for killer heat wave)