Vědci předpovídají velmi aktivní hurikánovou sezónu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 11.04.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007040006

V letošním roce bude hurikánová sezóna velmi aktivní. Američtí vědci ze Státní univerzity v Coloradu očekávají, že se Atlantským oceánem mezi 1. červnem a 30. listopadem 2007 prožene 17 tropických bouří, ze kterých se v devíti případech stane hurikán. Pět z nich bude klasifikováno jako hurikán třetího až pátého stupně (rychlost větru nad 178 km/hod).

Hurikán Rita míří do Mexického zálivu - září 2005 V loňském roce byla sezóna slabá a hrozivé předpovědi vědců se nenaplnily. Výskyt "pouhých" devíti bouří (5 hurikánů) oproti avizovaným 13 až 16 bouřím (8 až 10 hurikánů) je vysvětlován působením klimatické anomálie El Niňo a ochlazujícím účinkem prachu ze Sahary. V současné době je už ovšem El Niňo minulostí, Atlantský oceán v subtropickém pásmu je velmi teplý a signifikantní je i rozložení tlakových zón.

V rekordním roce 2005 se nad Atlantikem zformovalo 28 bouří, z toho 15 hurikánů. Ani tehdy se expertům předpověď nevydařila. Očekávali totiž jen 11 bouří, z toho 6 hurikánů. Dlouhodobý roční průměr (1950-2000) je 9,6 tropických bouří, 5,9 hurikánů a 2,3 velmi silných hurikánů.

Prognóza univerzitního týmu byla zveřejněna 3. dubna. Další bude následovat 31. května. Ve zprávě se uvádí, že s 74-procentní pravděpodobností přinejmenším jeden z hurikánů zavítá na území Spojených států, přičemž existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že se tak stane na východním pobřeží. V minulých letech napáchaly v USA velké škody hurikány Charley, Frances, Ivan, Jeanne (2004) a Dennis, Katrina, Rita a Wilma (2005).

"Říkáme, že letošní hurikánová sezóna bude velmi aktivní, ovšem ne tak aktivní jako sezóny v roce 2004 a 2005. Aktivita v těchto dvou letech byla sice mimořádná, ale v mezích přirozeného kolísání," prohlásil William Gray, který se metodickému předpovídání hurikánových sezón věnuje už 24 let. "Po roce 1995 došlo ke změně v počtu velkých bouří. Domníváme se, že aktivní období bude pokračovat dalších 15 nebo 20 let."

Dr. Grey zpochybňuje názory svých kolegů, kteří poukazují na spojitost mezi globálním oteplováním a tropickými bouřemi.

"I když se globální povrchové teploty v posledním století a v posledních 30 letech zvyšovaly, nemáme k dispozici žádné spolehlivé údaje, jež by signalizovaly vyšší četnost nebo intenzitu v jakémkoli ze sedmi světových regionů, kde se tropické cyklóny vyskytují - s vyjímkou Atlantiku v posledních dvanácti letech. Meteorologové, kteří studují tropické cyklóny, neznají žádnou odůvodněnou fyzikální teorii o tom, že by se kvůli posunu průměrných globálních teplot nějak výrazně měnila četnost či síla hurikánů."

Dr. William Gray a Phil Klotzbach Stejného názoru je i Phil Klotzbach: "Byli jsme opravdu rádi, že nás v loňském roce nezasáhl ani jeden hurikán. Sezóna 2006 byla teprve dvanáctou sezónou od roku 1945, během níž Spojené státy žádný hurikán neohrozil. V prosinci a lednu byl v tropickém Pacifiku slabý až mírný jev El Niňo. Když během hurikánového období působí El Niňo, zvyšuje se tím vertikální střih větru v tropické části Atlantiku a to má zpravidla za následek oslabení sezóny tropických bouří. Byli jsme svědky toho, jak jev El Niňo na konci této zimy rychle zmizel, takže si nemyslíme, že by se letos mohl stát inhibičním faktorem. Tento rok je povrchová teplota Atlantského oceánu vyšší, což pozorujeme přibližně od roku 1995."

Vědci z NASA za jednu z příčin slabší hurikánové sezóny považují kromě El Niňa i písečné bouře nad Saharou. Částečky prachu loni v létě blokovaly sluneční světlo a snížily tak teplotu vody v Atlantském oceánu o celý 1 stupeň Celsia ve srovnání s rokem 2005.


NOAA: Vznikne-li klimatická anomálie La Niňa, hurikánová sezóna bude nadprůměrná

Pracovníci amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic Atmospheric Administration, NOAA) oznámili, že teplota vody v rovníkové části Tichého oceánu klesá a vytvářejí se tam podmínky pro klimatickou anomálii La Niňa. Šance na rozvinutí anomálie je asi dvacetiprocentní. Projevit by se mohla mezi květnem a červencem tohoto roku. V takovém případě by se zřejmě zvýšil počet bouří v Atlantském oceánu.


Federální úřady jsou připraveny

Na příchod ničivého živlu je údajně dobře připravena americká Federální agentura pro řízení nouzových situací (Federal Emergency Management Agency, FEMA). Šéf agentury Bill Proenza slíbil, že se nebude opakovat selhání, jako tomu bylo v roce 2005 po katastrofě způsobené hurikánem Katrina. Rok a půl po události, během níž zahynulo 1300 lidí a škody přesáhly 80 miliard dolarů, má New Orleans stále jen necelou polovinu obyvatel ve srovnání s předcházejícím stavem (480 tisíc obyvatel).

"Předpověď se stále ještě upřesňuje, ale myslím si, že tendence je v tuto chvíli jednoznačná - letos bude aktivní sezóná," řekl Proenza. "Mnoho faktorů je ve hře o tom, jaká bude předpověď. A já vás žádám o shovívavost, protože analyzujeme všechny tyto faktory."


Nové normy pro stavbu těžebních plošin v Mexickém zálivu

Těžební plošina Thunder Horse společnosti British Petroleum po průchodu hurikánu Dennis v červenci 2005. Americký ropný institut (American Petroleum Institute, API), jenž by měl do června 2007 oznámit nové normy pro stavbu těžebních plošin v Mexickém zálivu, pravděpodobně vezme do úvahy i informace o výšce vln při silných hurikánech v letech 2004 a 2005. Nové plošiny by měly mít paluby o 1,5 až 3 metry výše, než vyžadují současné normy. Ředitel společnosti Energy Engineering Frank J. Puskar doporučuje výšku 16 až 18 metrů.

V srpnu a září 2005 zničily hurikány Katrina a Rita v Mexickém zálivu 113 plošin. O rok dříve vzedmul hurikán Ivan vlny 28 metrů vysoké - o 6 metrů vyšší, než uvádějí oficiální odhady pro případ stoleté bouře.

Popis k obrázkům: První fotografie ze září 2005 zachycuje hurikán Rita směřující do Mexického zálivu. Na druhém snímku je Dr. William Gray (vlevo) a Phil Klotzbach ze Státní univerzity v Coloradu. Třetímu záběru dominuje těžební plošina Thunder Horse společnosti British Petroleum po průchodu hurikánu Dennis v červenci 2005.


Zdroje:
- Tropical Meteorology Project (03.04.2007, Extended Range Forecast Of Atlantic Seasonal...)
- Colorado State University (03.04.2007, Colorado State Forecast Team Calls For Very Active...)
- TASR (03.04.2007, Atlantik čaká rušná hurikánová sezóna)
- EcoMonitor (06.04.2007, National Geographic: Vědci očekávají aktivní hurikánovou sezónu)
- National Geographic (03.04.2007, 2007 Hurricane Season Will Be "Very Active," Forecasters Say)
- Reuters (04.04.2007, Busy hurricane season seen, FEMA vows to be ready)
- iŽurnál (05.04.2007, Ameriku podle předpovědi čeká bohatá hurikánová sezóna)
- Spaceflight Now (31.03.2007, Did dust bust the 2006 hurricane season forecasts?)
- SME.sk (06.04.2007, Ťažobné plošiny musia byť vyššie pre ochranu pred hurikánmi)
- Herald Tribune (05.04.2007, Engineer: Hurricanes show offshore platforms need to be higher)
- Aktuality.sk (03.04.2007, Očakáva sa búrlivá hurikánová sezóna)
- Reuters (03.04.2007, Forecasters predict 9 Atlantic hurricanes in '07)
- Reuters (05.04.2007, La Nina may form, but timing and strength uncertain)
- BBC News (03.04.2007, Warning of bad hurricane season)
- Wikipedia (2007 Atlantic hurricane season)
- API (American Petroleum Institute)
- Bureau of Meteorology (ENSO Wrap-Up)
- NOAA (U.S. Hurricane Forecasters To Raise Awareness During Caribbean Tour)
- FEMA (Federal Emergency Management Agency)