Teplá zima v Arktidě zabránila tvorbě ledu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 07.04.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007040004

Letošní abnormálně vysoké zimní teploty utlumily tvorbu ledu v Arktidě. Vědci z brémského Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum (Alfred Wegener Institut für Polar und Meeresforschung, AWI) zmapovali v březnu rozsah zalednění v severských oblastech. Výsledky je šokovaly.

Arktida "Studuji Arktidu už 15 let, ale něco takového jsem ještě nezažil," prohlásil klimatolog Jörg Hartmann z AWI. "V tomto roce jsme museli letadla využívat až na krajní meze jejich doletu, abychom nashromáždili dostatek údajů o mořském ledu."

Za běžných okolností bývají Špicberky během zimních měsíců v zajetí sněhu a mrazu. Jindy zamrzlé fjordy však letos žádný led nepokryl. Teploty se pohybovaly vysoko nad průměrem. Obvyklé březnové hodnoty kolem minus 10 nebo minus 12 stupňů Celsia zůstaly zapomenuty a za polárním kruhem nezřídka pršelo při plus pěti stupních.

Vědci neopominuli zdůraznit, že mořský led je velmi důležitým indikátorem klimatických změn. Prudké ubývání ledové pokrývky v posledních letech svědčí o tom, že situace je vážná. Od ledu se odráží stále méně sluneční energie a oteplování je tak stále razantnější. Evropany by mohlo zajímat, že zalednění Severního ledového oceánu má klíčový význam pro podnebí na našem kontinentu.


Zdroje:
- AWI (29.03.2007, Warmer Winter auch in der Arktis)
- České noviny (29.03.2007, Mírná zima zmenšila arktické ledovce)