Hansen: Hladina oceánov bude stúpať rýchlejšie

Autor: Alexander Ač, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 30.03.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007030016

James Hansen napísal zaujímavý článok o vedeckej zdržanlivosti. Článok vyjde v časopise Environmental Research Letters. Hansen píše o tom, prečo sa domnieva, že vedci v IPCC sú v odhade zvyšovania morskej hladiny príliš konzervatívni...

Hoci IPCC udáva, že morská hladina by mala do roku 2100 stúpnuť v rozmedzí od 18 do 59 cm, už len obyčajnou extrapoláciou zo súčasnoti sa dostaneme nad hornú hranicu tohoto odhadu.

Zvyšování mořské hladiny

Prečo je odhad nárastu morskej hladiny "príliš konzervatívny" spočíva v tom, že v tejto správe nie sú započítané pozitívne spätné väzby, ktoré môžu urýchliť topenie ľadovcových štítov (najmä okraje Grónska a Západo-antarktického štítu).

Je pravdou, že topenie okrajových častí Grónska sa v poslednom roku o niečo spomalilo, avšak podľa Hansena je to niečo veľmi podobné ako častá a mylná domnienka, že "vlna chladného počasia je dôkazom proti teórii globálneho otepľovania". Krátkodobé fluktuácie v klimatickom systéme nie sú ničím výnimočné, avšak dlhodobý a širší pohľad jasne indikuje, že ľadovcové štíty už teraz začínajú reagovať na zvýšenie globálnej teploty nelineárnym spôsobom. Podľa Hansena už teraz máme dostatok dôkazov, že:

"Pri nekontrolovanom raste emisií CO2 (bussiness-as-usual) dôjde ku katastrofickému nárastu hladiny mora o niekoľko metrov v priebehu storočí."

Veľmi povbudzujúci nie je ani poznatok z paleoklimatológie, podľa ktorého vieme, že morská hladina môže stúpnuť o niekoľko metrov v priebehu sto rokov, a to pri otepľovaní, ktoré bolo menšie, ako projektujú predpovede IPCC.

Bez zaujímavosti nie je ani poznatok, že v období Plio-Pleistocénu, kedy bolo teplejšie asi o 2-3°C a koncentrácia CO2 bola medzi 350-450 ppm, tak Arktída bola v lete bez ľadu a morská hladina bola o 25 +- 10 metrov vyššia.

Ako je klimatickej verejnosti známe, tak Hansen (ale nie len on!) odporúča ako "bezpečný" limit pre hornú hranicu CO2 450 ppm. Ide samozrejme skôr o psychologickú hranicu. Aby sme sa však dostali do perspektívy, ako "na tom momentálne sme", tak je dobrý tento graf:

Emise z fosilních paliv

Zvyšovaním emisií CO2 sa urýchľuje aj jeho narastanie vo vzduchu (horný graf absolútne hodnoty, dolný graf medziročný nárast):

Koncentrace CO2 v ovzduší

Tu si je tiež možné všimnúť, že najvyšší doteraz medziročný nárast v koncentrácii CO2 bol v roku silného El Nina v roku 1998, ktorý bol doteraz najteplejší (spolu s rokom 2005). Hoci tak ako vo všektých parametroch v takom zložitom systéme, akým ten klimatický nepochybne je, aj tu je trend viditeľný...

Nuž, zatiaľ to vyzerá, že budeme mať problémy stabilizovať koncentrácie CO2 vo vzduchu aj na 550 ppm.

Ale kto vie... možno väščina ľudí predsa len začne premýšľať viac ako 5-10 rokov do budúcnosti... a s nimi aj politici, ktorých si zvolíme ;-)

Pretože darmo sa budú ľudia vyhovárať, že jednotlivec nič nezmôže a budú ukazovať na politikov. Domnievam sa, že politikov si volíme k obrazu svojmu :-)

Alebo súhlasíte s tým, že Fico sa odvolal proti limitom na CO2? Ale vlastne prečo nie, veď nás nárast morskej hladiny predsa netrápi...


UPDATE: Novú správu o klimatickej zmene (nie IPCC) s názvom: "The Future Oceans - Warming Up, Rising High, Turning Sour" nájdete online tu.

Publikácia rozoberá vplyv klimatickej zmeny na rast morskej hladiny, jej projekcie do budúcosti, vplyv klimatickej zmeny na hurikány, acidifikáciu oceánov, vplyv klimatickej zmeny na morský život a mnoho ďalších vecí...


Mgr. Alexander Ač


Převzato z:
- Alexander Ač - SME Blog (29.03.2007, James Hansen: Hladina oceánov bude stúpať rýchlejšie)