Japonsko, země proslulá kontroverzním lovem velryb a delfínů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 01.03.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007030001

Japonští rybáři uloví podle oficiálních statistik 16 až 17 tisíc delfínů za rok. Ekologové odhadují počet zabitých zvířat na více než 20 tisíc. Protesty mezinárodních organizací, jejich žádosti ani petice nejsou nic platné. Masakry delfínů pokračují i letos, přestože OSN vyhlásila rok 2007 Rokem delfína, aby tím symbolicky posílila mezinárodní spolupráci při jejich ochraně. Japonci se odvolávají na své tradiční zvyklosti a stejně ospravedlňují i lov velryb. Velrybářská sezóna musela být alespoň pro tentokrát ukončena o měsíc dříve, protože podpalubí lodě Nisšin Maru zachvátil 15. února velký požár. Místo plánovaných 860 velryb se tak flotila z Antarktidy vrací "jen" s 505 úlovky (503 plejtváků malých a 3 plejtváci myšok). Původně mělo "lovu pro vědecké účely" padnout v letošním roce za oběť 860 ohrožených plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata) a 10 vážně ohrožených plejtváků myšok (Balaenoptera physalus).

Japonská vlajka "Je to poprvé za dvacet let, co jsme takto museli náš výzkum velryb zkrátit. Je to velmi nešťastné," řekl šéf japonské rybářské agentury Takahide Naruko. A vzápětí dodal: "Nemyslíme si, že to bude mít významný dopad na cenu velrybího masa."

Velrybí maso je v zemi vycházejícího slunce běžně nabízeno v obchodech s potravinami a v restauracích. Děti ho dostávají k obědu ve školních jídelnách. Je dokonce přidáváno do konzerv pro psy.

Po požáru na lodi, kde se velrybí maso zpracovávalo a skladovalo, se objevily obavy, že do vody unikne tisíc tun ropných látek a chemikálií, což by pro životní prostředí v oblasti Rossova moře asi 180 kilometrů od pobřeží Antarktidy znamenalo katastrofu. Teprve po deseti dnech se posádce podařilo lodní motory provizorně opravit.

Začátkem února se v Tokiu uskutečnilo zvláštní zasedání Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC). Setkání iniciovalo Japonsko ve snaze prosadit návrh na obnovení komerčního lovu velryb. Většina členských států (38 z 72) jednání bojkotovala.

Masakr delfínů v zálivu nedaleko japonského městečka Taidži. Oblíbenou součástí jídelníčku v Japonsku jsou delfíni. Miliardový byznys je vykoupen brutálním vražděním nejinteligentnějších mořských savců. Pobřežní vody u městečka Taidži pravidelně rudnou krví harpunovaných těl. Jak ukazuje videozáznam, na který se můžete podívat zde, ještě živí delfíni jsou po vylovení vláčeni po silnici za auty a podřezáváni na místních jatkách. Někteří nezranění jedinci jsou za tučný obnos prodáváni do zábavních parků. I taková je praxe asijského národa pyšného na svou kulturu a tradiční zvyky. (Podobné video je dostupné na této adrese.) K petici požadující ukončení lovu velryb a delfínů se můžete připojit tady.


Zdroje:
- Reuters (28.02.2007, Japan cuts short Antarctic whale hunt)
- EkoList (26.02.2007, Japonskí rybári podnikajú každoročný hon na delfínov)
- Novinky (28.02.2007, Japonsko ukončilo velrybářskou sezónu u Antarktidy dříve)
- Denik.cz (28.02.2007, Japonci ubíjejí hejna delfínů)
- Glumbert.com (Dolphin massacre in Japan)
- Earth Island (Help Stop the Largest and Cruelest Slaughter of Dolphins in the World!)
- Econnect (14.02.2007, BBC: Zasedání velrybářské komise bojkotuje polovina členských států)
- Strany potápěčské (Masakr delfínů)
- YouTube (Dolphin Swim Programs & SLAUGHTER Linked!!!!)
- PetitionOnline (Stop the dolphin and whale killings in Taiji)
- IWC (International Whaling Commission)
- Year of the Dolphin