Rozsáhlá studie o horoskopech a zdraví

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Další zajímavosti, Vydáno dne: 26.02.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007020022

Studii s neobvyklým zaměřením zveřejnila čtveřice vědců z univerzity v Torontu. Tým pod vedením Petera Austina analyzoval zdravotní záznamy o více než 10 miliónech Kanaďanů. Po rozdělení lidí podle znamení, ve kterém se narodili, vyšlo najevo, že u každého z dvanácti znamení zvěrokruhu je patrná náchylnost k určitým typům onemocnění. Například pro Býky jsou typické zlomeniny kostí, Raci inklinují k střevním problémům, u Střelců se často vyskytuje bolest hlavy, Vodnáři zase mívají problémy se srdcem. Zajímavé výsledky mají ještě zajímavější pointu. Nic totiž není takové, jak se na první pohled zdá. O svém výzkumu Austin přednášel letos v únoru na konferenci Americké asociace pro vědecký pokrok (American Association for the Advancement of Science, AAAS) v San Franciscu.

Horoskop Peter Austin, Muhammad Mamdani, David Juurlink a Janet Huxová využili datábazi čítající 10.674.945 osob ve věku 18 až 100 let, kteří měli v roce 2000 bydliště v kanadské provincii Ontario. Analyzované osoby byly nejdříve náhodně rozděleny do dvou stejně velkých skupin. Podle data narození pak byli lidé v obou skupinách rozčleněni do dvanácti slunečních znamení.

Nejdříve byla pozornost věnována první experimentální skupině. U každé z dvanácti podskupin vědci sledovali četnost výskytu 223 nejběžnějších diagnóz vedoucích k hospitalizaci nemocných pacientů. K jednotlivým znamením vědci přiřadili dvě nejčastěji se opakující diagnózy. Například u lidí narozených ve znamení Lva byla zjištěna významně vyšší pravděpodobnost gastrointestinální hemoragie (krvácení do zažívacího traktu) než u lidí narozených v ostatních znameních. K tomu viz následující tabuka:

Beranonemocnění kostí a chrupavek, chronické problémy se žaludkem, střevní potíže
Býkzlomeniny krčku stehenní kosti, žaludeční a střevní cysty
Blížencipsychické poruchy, drogová závislost, alkoholismus
Rakstřevní problémy, chudokrevnost
Levkrvácení do zažívacího traktu, oslabená imunita
Pannazvracení v těhotenství, zlomeniny krčku stehenní kosti
Váhyzlomenina pánve, krvácení z podbřišku
Štírleukémie, zánět střev
Střeleczlomeniny ruky, bolesti hlavy
Kozoroh   spontánní potrat, zdravotní problémy ve stáří
Vodnářangina pectoris, bakteriální zápal plic
Rybysrdeční mrtvice

Kvůli ověření výsledků byl stejný postup realizován také u druhé kontrolní skupiny. I tam byly u každé z dvanácti podskupin stanoveny dvě nejčastěji se opakující diagnózy. Při vzájemném srovnání experimentální a kontrolní skupiny se ukázalo, že až na dvě vyjímky se výsledné poznatky neshodovaly. Opakovaně se objevila pouze diagnóza krvácení do zažívacího traktu u lidí narozených ve znamení Lva a zlomenina ruky u Střelců.

Jaký je tedy závěr celé studie?

Primárním cílem výzkumu nebylo prokázat nebo vyvrátit platnost astrologických pouček. Tým Petera Austina chtěl upozornit na problematickou hodnověrnost některých běžně používaných statistických metod a na nevhodné způsoby jejich aplikace.

"Vědci se snaží ujišťovat, že jejich klinické studie jsou vypracovávány přesně, avšak někdy mohou dospět k chybným závěrům jenom kvůli náhodě," řekl Austin. Statistickým chybám lze samozřejmě předcházet. Zvýšená opatrnost je nutná vždy, když jsou výsledky nečekané, v každém případě je však žádoucí výzkum opakovat. Člověk má totiž sklon hledat spojitosti všude, tedy i tam, kde žádné nejsou.

"Zaměňte astrologická znamení za jiné charakteristiky, jako je pohlaví nebo věk, a vaše mysl začne ihned vytvářet vysvětlení pro pozorovaná spojení," pokračoval Austin. "Pak se rychle přehoupnete k závěrům interpretujícím dosažené výsledky. Tuto studii jsme dělali proto, abychom ukázali, že čím více hledáme nějaké souvztažnosti, tím je pravděpodobnější, že je nalezneme, zvláště když nezačínáme přesnou otázkou."

Austin použil i jedno přirovnání: "Jestliže budete pozorovat dost mraků, nakonec vám určitě jeden z nich bude připomínat psa, který honí kočku. Ale ve skutečnosti to není pes honící kočku. Je to náhoda, atmosférický útvar. Přesto - podíváte-li se na dostatečně vysoký počet mraků, psa a kočku určitě uvidíte." Podobně podle jeho názoru fungují i horoskopy. Člověk vidí jen to, co chce a není schopen objektivně posoudit, jestli astrologický výklad odpovídá realitě.

Jistě můžeme souhlasit s tím, že třídit lidi do dvanácti škatulek na základě postavení Slunce v horoskopu nemá valný smysl. Výpovědní hodnota zábavných horoskopů, jak je známe z nejrůznějších novin a časopisů, je nulová. Studie nemohla dopadnout jinak, než dopadla. Výzkum Petera Austina tudíž nemohl přispět k řešení hlavního sporu mezi astrology a jejich odpůrci.


Další informace:

Peter Austin
Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES)
Tel.: 416-480-6131
E-mail: peter.austin@ices.on.ca


Zdroje:
- ICES (09/2006, Testing multiple statistical hypotheses resulted in spurious associations: a study of...)
- ScienceDirect (09/2006, Testing multiple statistical hypotheses resulted in spurious associations...)
- NSERC (16.02.2007, Charting Our Health by the Stars)
- ScienceDaily (17.02.2007, Astrology study proves a point)
- ESPN.com (21.02.2007, Do Libras Live Longer?)
- Blesk.cz (22.02.2007, Panny mají problémy s kostmi, Ryby se srdcem)
- ICES (Peter Austin, PhD)
- EurekAlert! (16.02.2007, Charting our health by the stars)
- MedGadget (23.02.2007, Taurus Excrement: The Signs In Science)