Do roku 2030 zaplaví moře 2 tisíce indonéských ostrovů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zvyšování hladin moří, Vydáno dne: 15.02.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007020013

Do roku 2030 může zmizet pod mořskou hladinou přibližně 2 tisíce z celkem 18 tisíc ostrovů náležejících Indonésii. Oznámil to tamní ministr životního prostředí Rachmat Witoelar. Odvolal se přitom na experty OSN, kteří předpověděli, že v následujících dvou dekádách stoupne hladina oceánů o 8 až 29 centimetrů (některé zpravodajské agentury uváděly 89 cm). Vláda chce podle jeho slov zabránit naplnění nepříznivého scénáře a proto se zasadí o snížení spotřeby fosilních paliv. V posledních letech na Indonésii často doléhaly extrémní výkyvy počasí. Období podprůměrných srážek vystřídaly počátkem února ničivé záplavy. Oba extrémy jsou připisovány na vrub globálnímu oteplování.

Záplavy v Indonésii v únoru 2007. "Je to velmi, velmi vážné, ale naše pozice je ještě dobrá. Ostrovní státy jako Svatá Lucie, Fidži nebo Bahamy pravděpodobně přestanou exitovat," řekl Witoelar na tiskové konferenci 29. ledna 2007. Před novináři se objevil společně s Yvem de Boerem, výkonným tajemníkem Rámcové úmuvy OSN o změně klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC).

Indonésie představila svou strategii boje proti globálnímu oteplování. Fosilní paliva mají být postupně nahrazena palivy z biomasy. Přípravu strategie uspíšila hrozba zaplavení území s nízkou nadmořskou výškou. "Jsme optimisty a věříme, že tomu můžeme zabránit. Přechod na biopaliva je dobrý nejen pro životní prostředí, ale bude výhodný také ekonomicky vzhledem k neustálému růstu cen ropy," poznamenal Witoelar.

Ekologové se obávají, že praktickou realizaci vládního plánu zkomplikuje kromě nedostatku financí a vhodných technologií i neinformovanost úředníků. "Když začnete hovořit o změnách klimatu, mnoho ministerských úředníků, kromě těch z ministerstva životního prostředí, se bude jen smát," řekl Muhammad Suhud ze Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF)

Začátkem února postihly Indonésii rekordní povodně. Zaplavena byla celá východní část hlavního města Jakarty. V některých čtvrtích dosahovala hladina do výšky čtyř metrů. Jen v samotné metropoli a jejím nejbližším okolí zahynulo 94 lidí a 300 tisíc osob muselo opustit své domovy. "Pod vodou bylo 75 procent Jakarty," popsal situaci Anwar Arifin z informačního střediska.

"Je to přirozený jev ovlivněný změnou podnebí. Kvůli našemu lhostejnému chování má horší průběh," komentovala živelnou pohromu Masnelyati Hilmanová, náměstkyně ministra životního prostředí.

Extrémní srážky následovaly po období sucha. "Existují obavy, že příští rok bude málo rýže kvůli změnám počasí, na něž nejsou rolníci zvyklí," uvedl Rachmat Witoelar. "Každý na tomto světě zažívá přímé důsledky změny podnebí, ať už jsou to záplavy, sucho, nebo, chraň Bůh, zvýšení mořské hladiny. Tyto jevy ohrožují náš vývoj," podotkl ministr.

V prosinci 2007 se na indonéském ostrově Bali v letovisku Nusa Dua uskuteční konference OSN o klimatických změnách. Předpokládá se příjezd 7 až 10 tisíc účastníků. Mezi nimi bude i 80 ministrů životního prostředí. Na jednání by měla být diskutována otázka, jak bude svět postupovat po té, až v roce 2012 vyprší smuvně dohodnuté období platnosti Kjótského protokolu.


Zdroje:
- Climate Ark (29.01.2007, Indonesia may lose 2000 islands to climate change)
- Yahoo! News (29.01.2007, Indonesia could lose 2,000 islands with rise in sea level, finds study)
- USA Today (29.01.2007, Official: Indonesia could lose 2,000 islands to global warming by 2030)
- EkoList (29.01.2007, Indonésie může kvůli globálnímu oteplování ztratit 2000 ostrovů)
- SME.sk (29.01.2007, More môže pohltiť až dvetisíc indonézskych ostrovov)
- Reuters AlertNet (07.02.2007, Climate change worsening Indonesian floods-official)
- Reuters AlertNet (14.02.2007, A boy helps in cleaning his school in east Jakarta)
- iHNed.cz (06.02.2007, Jakarta je už ze tří čtvrtin pod vodou)
- Bali Post (Indonesia Mungkin akan Kehilangan 2.000 Pulau)
- UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change)
- WWF (World Wildlife Fund)
- Kementerian Negara Lingkungan Hidup