Bílý dům přepisuje vědecké studie a šikanuje vědce

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 13.02.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007020011

Dvě americké zájmové skupiny předložily 30. ledna 2007 ve výboru Sněmovny reprezentantů důkazy o tom, že Bílý dům vyvíjí politický nátlak na vědce a snaží se je přimět k tomu, aby nepravdivě informovali o problematice klimatických změn. Svědci vypověděli, že Bushem dosazení lidé v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) a v dalších šesti státních institucích manipulují s fakty a nejrůznějšími způsoby brání vědcům v kontaktu s novináři. Výzkum globálního oteplování je těmito politickými pracovníky systematicky bagatelizován, cenzurován a zatajován. Z vědeckých studií jsou odstraňovány zmínky o klimatických změnách a materiály o výzkumu podnebí mizejí z webových stránek.

Jedním z důležitých svědků je Rick Piltz, bývalý vedoucí zástupce vládního úřadu na ochranu ovzduší a představitel Národní agentury pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Piltz odešel ze svého místa po 10 letech práce v roce 2005 a svou výpověď zdůvodnil soustavným šikanováním a nesvobodou. Obvinil Bushovu administrativu, že takříkajíc Unie angažovaných vědců (Union of Concerned Scientists, UCS) předložila výsledky svého šetření, podle něhož se s nepřípustným politickým nátlakem v posledních 5 letech setkalo nejméně 150 expertů. Z 279 vědců, kteří na dotazník UCS reagovali, 40 procent odpovědělo, že část jejich vědeckých statí byla upravená způsobem, který změnil jejich význam. U jiného dotazu si skoro 50 procent postěžovalo na jednání jiných osob pokoušejících se přimět je k tomu, aby ze svých záznamů vypustili zmínky o globálním oteplování.

Jedním z důležitých svědků je Rick Piltz (na fotografii vlevo), bývalý vedoucí zástupce vládního úřadu na ochranu ovzduší a představitel Národní agentury pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Piltz odešel ze svého místa po 10 letech práce v roce 2005 a svou výpověď zdůvodnil soustavným šikanováním a nesvobodou. Obvinil Bushovu administrativu, že takříkajíc "nechala zmizet" komplexní vědeckou zprávu o potenciálních dopadech podnebných změn na Spojené státy.

Jiné svědectví poskytl Tom Knutson, meteorolog a expert na hurikány z NOAA. Podle Knutsona bylo zasahováno do jeho komunikace se sdělovacími prostředky a upravovány byly i jeho vlastní publikační materiály. Díky žádosti vznesené na základě zákona o svobodě informací (Freedom of Information Act) se v minulém roce podařilo získat interní e-mailovou korespondenci zaměstnanců NOAA, v níž se objevuje návrh na zamezení účasti Knutsona v diskusích o globálním oteplováním a silnějších hurikánech.

Také James Mahoney, který ve vedení NOAA pracoval od roku 2002 do roku 2006, prohlásil, že vědci byli v době, kdy zastával svou funkci, odrazováni od rozhovorů s novináři.

Další svědci před Výborem pro dozor nad vládní reformou upozorňovali na drastické rozpočtové škrty. V případě jejich uskutečnění bude počet družic a přístrojů sledujících Zemi z vesmíru redukován od roku 2010 o 35 procent, což zkomplikuje studium klimatických změn a předpovídání živelných katastrof.

Drew Shindell z NASA ve svém vystoupení popsal zkušenosti s politickým vměšováním při výzkumu příčin ztenčování ozónové vrstvy. Se svými kolegy nabídl vysvětlení nedávného ochlazení spodních vrstev troposféry nad Antarktidou. Získané poznatky ho přivedly k domněnce, že se nejjižnější kontinet na planetě začne velmi rychle oteplovat, což povede k prudkému tání ledu a dramatickému zvýšení mořské hladiny. Jamile byl výzkum ukončen, vládou pověření lidé snížili význam studie a termíny jako "rychlé oteplování" byly úplně odstraněny.

Na schůzi parlamentního výboru se nedostavil žádný zástupce odpovědných orgánů. Zákonodárcii tak nemohli vyslechnout nikoho z nejvíce kritizovaného Úřadu pro vědní a technickou politiku (Office of Science and Technology Policy, OSTP). Jednání byl přítomen pouze William Brennan z Amerického vědeckého programu pro změnu klimatu (U.S. Climate Change Science Program, CCSP). Především na jeho hlavu se pak v Kongresu snesla slovní palba poslanců za Demokratickou i Republikánskou stranu.

"Myslím si, že jde o nejvážnější úmyslné zpronevěření se závazkům k veřejnosti, jaké jsem kdy viděl," řekl demokratický senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta John Kerry. "Je to ostuda. Otáčíte se zády k budoucím generacím v této zemi a potenciálně přivoláváte globální katastrofu."

"Víme, že Bílý dům vlatní dokumenty, jež obsahují důkazy o pokusu vysocepostavených představitelů vlády zavádět veřejnost vnášením pochybností do vědeckých poznatků o globálním oteplování a minimalizovat potenciální riziko," nechal se slyšet přední demokratický kongresman Hanry Waxman.

Waxman se společně se svým republikánským kolegou Tomem Davisem bezúspěšně snažil od vlády získat dokumenty o její politice v otázce klimatu.


Zpracováno podle:
- International Herald Tribune (31.01.2007, Government meddling claimed in climate change scienc)
- Wired News (07.02.2007, Bush Ripped on Global Warming)
- Bleskovky.sk (31.01.2007, Bushova vláda núti vedcov klamať o globálnom otepľovaní)
- Pravda.sk (30.01.2007, V USA nútia vedcov klamať o otepľovaní Zeme)

Další zdroje:
- Reuters (30.01.2007, Scientists charge White House pressure on warming)
- Los Angeles Times (30.01.2007, Waxman: White House misled public on global warming)
- Britské listy (22.03.2006, Přepisování vědy)
- UCSUSA (02.07.2007, Atmosphere of Pressure)
- OSTP (Office of Science and Technology Policy)
- U.S. Climate Change Science Program