Leden 2007 byl historicky nejteplejší na celé planetě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Statistické údaje, Vydáno dne: 10.02.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007020008

Průměrné teploty letos v lednu byly v globálu o 0,45 stupně Celsia vyšší, než je pro tuto část roku obvyklé. Leden 2007 se tak stal nejteplejším lednem od počátku měření v roce 1891. Oznámili to vědci z Japonské meteorologické agentury (Japan Meteorological Agency), kteří tuto anomáli vysvětlují kombinací několika vlivů - globálního oteplování, klimatického jevu El Niňo a přírodních cyklů. Největší odchylky byly naměřeny na severu Evropy a na východě Ruska.

V Japonsku samotném je letošní zima čtvrtá nejteplejší v historii. V Tokiu poprvé po 130 letech nenapadl žádný sníh. Teploty tam vystupují v průměru 1,44 stupně Celsia nad běžnou úroveň. V nedaleké Číně je situace podobná. Hlavní město Peking zažívá nejteplejší leden a únor přinejmenším za posledních 167 let. Kvetoucí magnólie by působily přirozenějším dojmem v dubnu než na začátku února. Na východě i na západě země byly prosincové a lednové teploty nejvyšší za 56 let. Některé provincie se navíc potýkají s extrémním nedostatkem vláhy.

Čínská vláda na nedávno vydanou zprávu Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) reagovala prohlášením, ve kterém zdůraznila, že odpovědnost za globální oteplování mají vyspělé státy.


Leden 2007 - odchylky od teplotního průměru let 1951-1980


Zdroje: JMA, Yahoo! News, China Daily, NASA-GISS, SME.sk, iDNES.cz


O výše uvedené informace byl doplněn článek: Leden, první jarní měsíc roku 2007