Al Gore: Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth)

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 08.01.2007

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007010002

Účelem tohoto článku je upozornit čtenáře na zajímavý a dobře zpracovaný dokumentární film o klimatických změnách. Jeho autorem je bývalý americký viceprezident a neúspěšný kandidát na prezidenta Albert Gore.


Oficiální anotace filmu

Nepříjemná pravda Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní.

Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. Film zaznamenává jeho "putovní show na téma globálního oteplování", v níž dokáže být zábavným, upřímným a strhujícím řečníkem," který chce svým varovným poselstvím vyburcovat co nejvíc lidí. Přes nezájem médií prezentoval Gore svou unikátní show už více než tisíckrát v přednáškových sálech po celém světě, kde se tísnila hlava na hlavě.

"Jakmile jsem jeho prezentaci uviděl, věděl jsem, že by se mohla stát základním kamenem úžasného filmu," říká producent Nepříjemné pravdy Lawrence Bender.

Gore naštěstí velmi rychle pochopil, jaký ponteciál se v možnosti přednést své varování celému světu skrývá a bez okolků s nápadem souhlasil. Režiséra produkce nalezla v Davisi Guggenheimovi, který měl velmi složitý úkol - převést statickou přednášku do filmové řeči.

"Každý filmař sní o látce silné tak, že ho okamžitě pohltí a přinutí ho natočit o ní film. Já jsem to díky tomuto projektu zažil," tvrdí Guggenheim.

Jedinou obavu měli tvůrci z toho, jak přijmou diváci poněkud kontroverzní spojení "bývalého budoucího prezidenta Spojených států" a celosvětové klimatické krize.

Premiéru si Nepříjemná pravda odbyla na nezávislém filmovém festivalu v Sundance a výše zmíněné obavy rozptýlily ovace vestoje, kterými publikum snímek ohodnotilo. Autentičnosti snímku napomohla i sama příroda. V průběhu natáčení totiž na Spojené státy udeřila největší katastrofa v jejich moderních dějinách - hurikán Katrina. Tvůrci tak získali nejen aktraktivní záběry, ale také zároveň pádný argument pro svá tvrzení. "Některé pravdy se špatně poslouchají, protože ve chvíli, kdy si je připustíte a uznáte, že na nich něco je, víte, že se budete muset změnit. A změna může být docela nepříjemná," vysvětluje Al Gore.


Základní údaje o filmu

Al Gore ve filmu Nepříjemná pravda ORIGINÁLNÍ NÁZEV: An Inconvenient Truth
ČESKÝ NÁZEV: Nepříjemná pravda
MOTTO: Nejděsivější film, jaký jste kdy mohli vidět.
SVĚTOVÁ PREMIÉRA: 24. ledna 2006
ČESKÁ PREMIÉRA: 26. října 2006
REŽIE: Davis Guggenheim
HUDBA: Michael Brook
HRAJÍ: Al Gore
DÉLKA: 100 minut
OFICIÁLNÍ STRÁNKY FILMU: www.climatecrisis.net
TRAILER K FILMU: Google.com (2:30 min)


Podrobnosti o filmu (v českém jazyce)

- SMS.cz (Nepříjemná pravda)


Recenze (v českém jazyce)

- PavelRichter.net (Pavel Richter: Nepříjemná pravda)
- Filmportal.cz (Jan Hlubek: Nepříjemná pravda)
- metropolislive (Jakub Macek: Nepříjemná pravda)
- časopis CINEMA (Kamil Fila: Nepříjemná pravda)
- Britské listy (Jiří Pálka: Nepříjemná pravda)


Aktuální seznam kin, kde je možné film shlédnout

- Aktuálně.cz (Nepříjemná pravda)


Titulky

- Polach.org (odstraněny gramatické, stylistické a typografické chyby a překlepy, drobné nepřesnosti)
- Titulky.com (An.Inconvenient.Truth.DVDRip.XviD-DiAMOND)
- OpenSubtitles.org (An.Inconvenient.Truth.DVDRip.XviD-DiAMOND)