Masivní tání trvalého ledu v Arktidě - 14 procent za rok

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 21.09.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006090014

Mezi 21. prosincem 2004 a 21. prosincem 2005 se ledový pokryv v Arktidě zmenšil o 14 procent. Ztracená plocha o rozměru 725 tisíc kilometrů čtverečních je srovnatelná s rozlohou státu Texas. Tání ledové hmoty za severním polárním kruhem nemá obdoby. S výsledky výzkumu seznámili veřejnost vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Studie byla zveřejněna v odborném časopise Geophysical Research Letters.

Družice QuikScat
Družice QuikSCAT
Přestože se Arktida otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa, rychlost tání odborníky překvapila. Tak dramatické změny nikdo nečekal. "V minulosti jsme zaznamenávali úbytek ledu mezi 6,4 až 7,8 procenta za desetiletí. Nyní zde máme 14 procent v jediném roce - tedy osmnáctkrát více," řekl vedoucí projektu Dr. Son Nghiem z kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL). "V předcházejících letech tam byla určitá variabilita, byla však mnohem menší a regionální. Změny, kterých jsme svědky mezi lety 2004 a 2005, jsou obrovské."

Informace vědců jsou podloženy radarovými snímky družice QuikScat. Autoři studie vyhodnotili údaje nashromážděné v období od října 2004 do března 2006.

K největším změnám dochází ve Východní Arktidě, kam patří severní část Ruska a Evropy. Naopak v Západní Arktidě (Severní Amerika, Atlantský oceán) bylo pozorováno mírné zvětšení zaledněné plochy.

Vrstva tzv. věčného ledu je přes 3 metry silná, zatímco vrstva sezónního ledu nepřesahuje 2 metry. Vědci oba typy od sebe dokážou odlišit. "Trvalý led obsahuje méně soli," vysvětlil Nghiem pro BBC News. "Je to led ze sladké vody - je v něm více bublin a na povrchu bývá obvykle mnohem tvrdší. Scatterometerem (rozptyloměrem) lze oba typy rozlišit." Prudký úbytek trvalého ledu zvyšuje pravděpodobnost, že sezónní mořský led v Arktidě v letošním roce ustoupí ještě více než loni, kdy jeho rozloha v září poklesla o rekordních 18,2 procenta pod dlouhodobý průměr.

"Nedávné změny v rozloze arktického mořského ledu jsou rychlé a dramatické. Pokud by se sezónní led na východě Arktického oceánu během léta rozpouštěl, odkryla by se obrovská nezaledněné oblast. Tak velký nezaledněný prostor by měl vážné dopady jak na životní prostředí, tak i na námořní dopravu a obchod," podotkl Nghiem.

Vědci teď stojí před otázkou, co rychlé mizení mořského ledu způsobilo. Údaje coloradského Národního centra specializovaného na předpověď počasí (National Centers for Environmental Prediction, NCEP), naznačují, že abnormálně silné větrné proudy ženou trvalý led z východní části Severního ledového oceánu (Arktického oceánu) západním směrem blíže k Severní Americe. Tento pohyb, který vede k úbytku ledu, je odlišným mechanismem než přímé tání, ale důsledky jsou stejné. Pokud bude trend i nadále pokračovat, voda v oceánu se oteplí, což ještě více urychlí odtávání ledu v létě a současně zbrzdí jeho obnovování v zimě. Led odráží sluneční energii zpět do vesmíru, odkryté moře ji naopak pohlcuje. Současné události v Arktidě by proto mohly signalizovat významný posun a akceleraci globálního oteplování.


Meziroční sorvnání rozlohy trvalého ledu v Arktidě podle měření družice QuikScat.
Obrázek č. 2: Meziroční srovnání rozlohy mořského ledu v Arktidě podle měření družice QuikScat.

Zdroj: NASA-JPL (QuikScat interannual observations of sea ice over the Arctic)


Zdroje:
- NASA (13.09.2006, NASA Sees Rapid Changes in Arctic Sea Ice)
- NASA/JPL (13.09.2006, NASA Sees Rapid Changes in Arctic Sea Ice)
- BBC News (14.09.2006, 'Drastic' shrinkage in Arctic ice)
- ČT24 (14.09.2006, Vědci zaznamenali nápadný úbytek věčného ledu v Arktidě)
- EcoMonitor (15.09.2006, BBC: Trvalý led v Arktidě taje nebývalým tempem)
- NASA (13.09.2006, Arctic Sea Ice Hitting Major Lows in Wintertime)
- NCEP-NOAA (National Centers for Environmental Prediction)
- Geophysical Research Letters