Bushova vláda prohrála spor o těžbu dřeva v rezervaci

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 24.08.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006080015

V Kalifornii byl v úterý 22. srpna 2006 vynesen rozsudek ve sporu mezi ekology a ochránci přírody na jedné straně a Bushovou administrativou na straně druhé. Vláda prezidenta Bushe měla v úmyslu umožnit komerční těžbu dřeva v národní rezervaci Giant Sequoia National Monument v pohoří Sierra Nevada. Takový postup by byl podle soudu v rozporu se zákony na ochranu životního prostředí.

Mapa USA. Místo, kde se nachází Giant Sequoia National Monument, je vyznačeno červenou tečkou. "Lesní správa svým zájmem o těžbu dřeva pošlapala platné enviromentální zákony," zdůvodnil své rozhodnutí Charles R. Breyer, soudce Obvodního soudu pro Severní Kalifornii. Ministerstvo zemědělství počítalo pod záminkou protipožárních opatření s kácením na ploše 1300 hektarů ročně, čímž by byl zajištěn náklad pro 1500 nákladních automobilů. Dřevorubci by mohly kácet i zdravé stromy s kmenem o průměru přesahujícím tři čtvrtě metru a staré 300 let.

"Plán navržený Lesní správou ignoroval jasné doporučení vlastních protipožárních odborníků, že omezení požárního rizika nespočívá v kácení vzrostlých stromů," uvedl Craig Thomas, ředitel ochranářské organizace Sierra Nevada Forest Protection Campaign. Soud dal ekologům za pravdu. Postoj vládních úřadů je "zcela nepochopitelný," konstatoval Breyer v rozsudku. Kromě celého plánu USDA Forest Service byly zrušeny i některé jednotlivé smlouvy s komerčními subjekty, protože by jejich realizace měla negativní dopad na životní podmínky ohrožených druhů zvířat.

Sekvojovec obrovský Rezervaci Giant Sequoia National Monument o rozloze 132.700 hektarů v roce 2000 slavnostně vyhlásil tehdejší americký prezident Bill Clinton. V chráněné zóně je soustředěna více než polovina světové populace sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens) a mnoho sekvojovců obrovských (Sequoiadendron giganteum). Řada dalších roste v sousedním Sequoia National Park. Stále častěji zaznívají požadavky na sloučení obou rezervací v jeden celek.

"Lesní správa by se sekvojemi měla nakládat jako s darem pro budoucí generace, ne jako s darem pro dřevařský průmysl," prohlásil Bruce Hamilton, vedoucí představitel Sierra Clubu. "Těžba v Sequoia National Monument je stejně tak nepřijatelná jako prodej Sochy svobody do starého železa," poznamenala Carla Cloerová, představitelka Tule River Conservancy.

Sekvojovce mohou v průměru měřit 10 až 12 metrů. Největší jedinci dorůstají do stometrové výšky a dožívají se i přes 3 tisíce let věku. V Giant Sequoia National Monument je nejmohutnější sekvojovec (Boole Tree) vysoký 82 metrů. Obvod kmene měří úctyhodných 34 metrů.


Zpracováno podle:
- Sierra Club (22.08.2006, Giant Sequoia Wins Court Protection)
- MSNBC (22.08.2006, Judge blocks logging in sequoia monument)
- EkoList (23.08.2006, Američtí ekologové zachránili sekvoje navzdory Bushově vládě)

Další zdroje:
- Wikipedia (Giant Sequoia National Monument)
- Wikipedia (Sekvoj vždyzelená)
- Wikipedia (Sekvojovec obrovský)
- USDA Forest Service (Giant Sequoia National Monument Home)
- Sierra Club (Giant Sequoia National Monument)
- Sierra Campaign (Sierra Nevada Forest Protection Campaign)
- Sequoia.net (Tule River Conservancy)
- Federal Judicial Center (Breyer, Charles R.)
- provaznik.webz.cz (Sequoia a Kings Canyon)