Rok po hurikánu Katrina - 250 tisíc klimatických uprchlíků

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Klimatická genocida, Vydáno dne: 22.08.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006080014

Hurikán Katrina, který koncem srpna 2005 zasadil drtivý úder americkému městu New Orleans, odstartoval první zdokumentovaný exodus způsobený klimatickými změnami. Z postižených oblastí na pobřeží Mexického zálivu uprchly před rozbouřenými živly davy čítající přibližně 1 milión osob, přičemž zhruba 375 tisíc lidí se do svých domovů nevrátilo. Studie washingtonské enviromentální organizace Earth Policy Institute (EPI) konstatovala, že obyvatelé vyhnaní hurikánem splňují kritéria pro zařazení do kategorie klimatických uprchlíků. Do stejné kategorie patří i milióny lidí na severu a západě Číny, které k migraci přinutila desertifikace. Písečné bouře a úbytek vegetace vyhánějí rovněž obyvatele Nigérie, Senegalu, Mauritánie nebo Keni.

Lester R. Brown, ředitel Earth Policy Institute "Odhadujeme, že přinejmenším 250 tisíc evakuantů si zajistilo domov jinde a už se nevrátí," řekl ředitel EPI Lester R. Brown."Tito lidé už nechtějí být vystavováni osobním traumatům a finančním rizikům v souvislosti se stoupající hladinou moře a stále ničivějšími bouřemi. Teď jsou klimatickými uprchlíky. Ti z nás, kteří sledují dopady globálního oteplování, předpokládali, že k prvnímu velkému přívalu klimatických uprchlíků dojde v Jižním Pacifiku po opuštění Tuvalu nebo dalších nízko položených ostrovů. Mýlili jsme se. Prvním masivním přesunem klimatických uprchlíků byl odchod lidí z pobřeží Mexického zálivu v USA."

Lester Brown připomněl, že i v minulosti lidé na výzvy úřadů opouštěli ohrožované lokality, ale na rozdíl od loňské události se po odeznění nebezpečí vraceli zpět. Rekordní hurikánová sezóna však ukázala, že riziko opakujících se katastrof je příliš vysoké. Mnozí vědci dali zvýšenou hurikánovou aktivitu do přímé spojitosti s globálním oteplováním.

Katrina zaplavila některé části New Orleans vlnami vysokými 8,5 metru. Hladina jezera Pontchartrain stoupla natolik, že došlo k protržení hráze. Více než polovina budov ve městě byla zničena nebo vážně poškozena. 1339 Američanů zemřelo a škody se vyšplhaly k hranici 80 miliard dolarů. Infrastrukturu se dodnes nepodařilo obnovit.

Po hurikánu Katrina zůstaly zaplaveny rozsáhlé oblasti na pobřeží Mexického zálivu. Fotografie z 28. srpna 2005. "Je zajímavé," pokračoval Brown, "že hurikánem nejvíce postižená země je také nejvíce zodpovědná za globální oteplování. Rekordní hurikány posledních let jsou jen začátkem. Od roku 1970 se průměrná teplota na Zemi zvedla o jeden stupeň Fahrenheita, ale do roku 2100 se může zvednout o 10 stupňů Fahrenheita (6 st. C). Ničivější bouře jsou prvotní manifestací globálního oteplování. Další nebezpečí pramení z toho, že rostoucí teploty rozpouští ledovce a polární ledové pokryvy, čímž zvyšují mořskou hladinu. Na celém světě budou obyvatelé donuceni k opustit pobřeží. Příval uprchlíků se zatím počítá v tisících, ale pokud nebudeme omezovat emise CO2, jednoho dne je můžeme počítat v miliónech," varoval Brown.

V dosahu hurikánů žije v USA od pobřeží Severní Karolíny po Texas 35 milionů lidí. Polovina jich sídlí na Floridě, 10 milionů na pobřeží Atlantského oceánu a 7 milionů na pobřeží Mexického zálivu.


Zdroje:
- Earth Policy Institute (16.08.2006, Global Warming forcing U.S. coastal Population to move Inland)
- The Independent (20.08.2006, The world's first 'climate refugees')
- MSNBC (16.08.2006, Katrina evacuees called ‘climate refugees’)
- EkoList (21.08.2006, Štúdia: V USA nastal prvý masový exodus spôsobený klimatickými zmenami)
- Terra Daily (16.08.2006, Did The US Suffer The First Climate Change Exodus)
- Physorg.com (16.08.2006, US first nation to witness climate change exodus: study)
- Český rozhlas (12.01.2005, Co nás ještě čeká?)
- Aktuálně.cz (17.08.2006, Spike Lee: Za Katrinu by měl někdo pykat)
- Grist Magazine (06.03.2006, You're a Good Man, Lester Brown)
- Worldwatch Institute