Ledovce v Grónsku tají rekordní rychlostí, Evropa se ochladí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 13.08.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006080007

Grónský ledový příkrov taje stále rychleji. Podle satelitního monitorování ztratil největší ostrov světa po roce 2002 ročně v průměru 239 krychlových kilometrů ledové hmoty. Vědecký tým z univerzity v Texasu vyhodnotil měsiční změny v zemské gravitaci mezi dubnem 2002 a listopadem 2005. Potřebné údaje poskytla dvojice družic GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), které provozuje Národní agentura pro letectví a vesmír (Aeronautics and Space Administration, NASA). Mezi lety 1997 a 2003 úbytek ledové plochy nepřesahoval 80 kilometrů krychlových za rok. Nečekané zrychlení je jasným signálem potvrzujícím průběh globálního oteplování v posledních letech. Studie amerických vědců byla 10. srpna 2006 publikována v časopise Science.

Jižní cíp Grónska, 4. června 2001 Na jihu a východě Grónska se tempo tání v posledních dvou letech oproti předcházejícímu 18-ti měsíčnímu období zvýšilo pětinásobně. V této oblasti v období let 2002 až 2005 roztávalo ročně 164 kilometrů krychlových ledu, tedy 69 procent z celkového množství.

"Tento proces se může brzy dostat k bodu, kdy už nebude platit, že potrvá celá staletí, než grónský příkrov roztaje, ale stane se tak v mnohem kratším časovém rozpětí," zdůraznil Dr. Byron Tapley, ředitel Centra pro vesmírný výzkum (Center for Space Research) a vedoucí mise GRACE. Současné znalosti podle něho neumožňují stanovit jasnější předpověď.

Dynamika tání ledového štítu vyvolává obavy ze zvyšování mořské hladiny a ze zásadní změny podnebí v Evropě a dalších částech světa. Autoři studie vypočítali, že jen voda z grónských ledovců zvyšuje v současné době hladinu světových oceánů o 0,56 milimetru ročně. "To je velmi vysoké číslo," řekl člen výzkumného týmu Dr. Jianli Chen. Po započtení posledních měření z Antarktidy se ukazuje, že hladina stoupá desetkrát rychleji, než v roce 2001 předpovídala zpráva Mezivládního panelu pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Pokud by se rozpustil celý pevninský štít, hladina moří by se zvedla asi o 6,5 metru. Po zaplavení nízko položených míst by si nový domov musely hledat miliardy lidí.

Vzrůstající objem sladké vody vtékající do moře pravděpodobně výrazně oslabí severní větve Golfského proudu, zejména proud Severoatlantický a Norský. To sníží teplotu vody a naruší vzdušné proudění směřující k západnímu pobřeží Irska a Velké Británie. Menší příliv teplé vody z jihu pocítí obyvatelé starého kontinentu zejména v zimě, kdy se povětrnostní podmínky stanou chladnějšími a suššími. "Pokud se do Norského proudu vleje dostatečné množství sladké vody a zastaví se zpětný tok, pak by to mohlo mít klimatické dopady na Evropu," varoval Dr. Tapley. I přes regionální ochlazení se bude zbytek zeměkoule nadále oteplovat.

"Když máme tak velký objem odtávající do oceánu, tak měníme všechno v oceánu, i mořské proudy," vysvětlil Dr. Jianli Chen. "Tudíž tato změna neboli toto tání určitě naruší oceánské proudění na severní polokouli, což postupně změní globální klimatický systém."

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by abnormálně vysoké teploty v Grónsku, které se projevují od roku 2002, byly pouze krátkodobým výkyvem. "Rozpouštění ledového příkrovu sledujeme relativně krátkou dobu, ale už vidíme stále přesvědčivější důkazy o tom, že v blízké budoucnosti bude rychlost tání ještě více akcelerovat," dodal Tapley.


Zdroje:
- University of Texas (10.08.2006, Greenland’s ice loss accelerating rapidly, gravity-measuring...)
- Science Magazine (10.08.2006, No Dice for Greenland Ice)
- Aktuálně.cz (10.08.2006, Grónské ledovce tají stále rychleji)
- 24hod.sk (11.08.2006, Ľadová pokrývka Grónska sa roztápa stále rýchlejšie)
- BBC News (11.08.2006, Greenland melt 'speeding up')
- Washington Post (11.08.2006, Greenland's Melting Ice Sheet May Speed Rise in Sea Level)
- SFGate.com (11.08.2006, Greenland's ice cap is melting at a frighteningly fast rate)
- People's Daily Online (11.08.2006, Study shows Greenland ice sheet melting faster)
- KXAN.com (11.08.2006, UT Study On Global Warming)
- NASA (Visible Earth: Southernmost tip of Greenland)
- National Geographic (10.08.2006, Greenland Ice Sheet Is Melting Faster, Study Says)
- Knihovna AV ČR (2002-012B - GRACE-2)
- University of Texas (GRACE)
- IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change)