NOAA: Letošní hurikánová sezóna bude klidnější

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 12.06.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006060013

Hurikánová sezóna roku 2006 začala oficiálně 1. června. Fakticky se první bouře objevila o 10 dní později. Po loňské rekordní sérii 28 tropických bouří a 15 hurikánů je americká veřejnost zneklidněna a s nemalými obavami sleduje předpovědi Národního centra pro hurikány (National Hurricane Center, NHC) v Miami na Floridě. Letos je stejně jako minulý rok prognóza meteorologů opatrná a očekává "pouze" 13 až 16 bouří, ze kterých by se v 8 až 10 případech mohl vyvinout hurikán. Odhad je to sice nadprůměrný, avšak kritikům se ani tak nezdají údaje dostatečně vysoké. Realita by totiž mohla být stejně jako minulý rok podstatně horší.

"Předpokládáme, že v této sezóně nás čeká 13 až 16 tropických bouří. 10 z nich by mohlo mít sílu hurikánu," řekl v pondělí 22. května admirál ve výslužbě Conrad Lautenbacher, ředitel Národního úřadu pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). U 4 až 6 hurikánů by vítr mohl přesáhnout hranici 180 km/hod (3. kategorie).

Na otázky novinářů, zda-li je předpověď přesná, Lautenbacher odpověděl, že trvalo tisíce hodin, než byla prognóza vypracována a měla by být přesnější než v minulosti. "Naše pětidenní předpověď je nyní stejně přesná jako třídenní před deseti lety," poznamenal šéf úřadu.

V květnu 2005 američané očekávali sezónu s 12 až 15 bouřemi a 7 až 9 hurikány. V srpnu svůj maximální odhad zvýšily na 21 bouří a 11 hurikánů. Příroda si ovšem našla svou vlastní cestou a podle připraveného scénáře NOAA se neřídila. Tropických bouří bylo ve skutečnosti 28 a hurikánů 15.

Nyní se vědci domnívají, že divoký průběh roku 2005 se opakovat nebude. "Loňská sezóna hurikánů otřásla starými rekordy. Byli jsme svědky největšího výskytu pojmenovaných bouří. Nad Atlantikem se přehnalo nejvíce hurikánů a nejvíce bouří," uvedl Lautenbacher. "Prokazatelně to byla nejničivější hurikánová sezóna, jakou Spojené státy zažily. Přestože rekord loňské sezóny překonán nebude, letošní sezóna bude opět nadprůměrná. A pamatujte si, že stačí jeden jediný hurikán, aby sezóna byla opět katastrofickou."

Britský meteorologický ústav specializovaný na tropické bouře (Tropical Storm Risk, TRS) nepředpokládá, že by se mohla opakovat loňská tragédie. "Přestože příští rok očekáváme další aktivní sezónu, možnost, že bychom v oblasti Zálivu zaznamenali znovu pět silných hurikánů, jako tomu bylo letos, je dost nepravděpodobná," prohlásil v prosinci 2005 Mark Saunders z TRS. Statistický průměr za posledních 50 let ukazuje, že území Spojených států by tento rok nemělo zasáhnout více než 5 tropických bouří, z toho 2 hurikány.

V odborných kruzích donedávna převažoval názor, že zvýšená hurikánová aktivita po roce 1995 souvisí s přirozeným kolísáním klimatických podmínek v Atlantiku (slábnutí pasátů) v kombinaci se zvyšováním teploty oceánu v prostoru mezi Severní Afrikou a Karibským mořem. Teplejší voda je pro bouře zdrojem energie a slabší vzdušné proudy umožňují vznik oblačnosti. Za posledních 10 let bylo 8 sezón početně nadprůměrných (více než 10 bouří a 6 hurikánů). Poslední výzkumy tradiční postoje vyvracejí a přiklánějí se k dříve kritizované teorii, podle níž je větší četnost a intenzita bouří ovlivňována globálním oteplováním.

"Získali jsme respekt k síle a běsnění přírody. Předtím jsme byli všichni jako nevěřící Tomášové. Museli jsme to vidět. A tak jsme to viděli," prohlásil pro Washington Post Tony Fernandez, šerif St. Bernard Parish, okrajové čtvrti New Orleans. "Počkám, co se stane v létě, teď zatím ani nebudu vyklízet poničený nábytek. A už vůbec něco opravovat. Kdyby se měla Katrina opakovat, nemá cenu se sem vracet," podotkl John Perret, majitel přízemního domu zničeného loňskou povodní. Na pobřeží Louisiany a Mississippi při běsnění přírodních živlů zahynulo více než 1.800 lidí. Škody se vyšplhaly k cifře 100 miliard dolarů. V dočasných ubytovnách žije půl roku od události více než 200 tisíc obyvatel.

"Jako země jsme na velký hurikán připraveni mnohem lépe, než jsme kdy v minulosti byli," argumentoval ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff. Federální orgány mají k dispozici pětkrát více potravin a pitné vody než před rokem. Do záchranných systémů bylo investováno 800 milionů dolarů. 367 tisíc příslušníků národní grady je připraveno pomáhat při odstraňování škod.

Pokud by letos hurikány opět zamířily do vod Mexického zálivu a těžební plošiny by musely přerušit činnost, je téměř jisté, že ceny ropy na světových trzích by se prudce zvýšily. "Vůbec bych se nedivil, kdyby se cena během období hurikánů dostala k 90 dolarům," řekl John Kilduff, viceprezident newyorské investiční společnosti Fimat.

Americkým firmám se dodnes nepodařilo zprovoznit všechna poškozená těžební zařízení a čerpají o 20 procent ropy méně než před rokem. USA v Mexickém zálivu vytěží denně zhruba 1,5 miliónu barelů ropy. Mexiko 3,5 miliónu. To je dohromady asi 6 procent celosvětové produkce.

Rovněž obyvatele New Yorku děsí představa, že by jejich město mohl zasáhnout hurikán. Naposledy se tak stalo v roce 1938, takže takovou možnost nelze vyloučit. Naopak. Pravděpodobnost, že k tomu dojde, je poměrně vysoká. Podle studie bostonské agentury AIR Worldwide Corporation, která se zabývá předpověďmi a odhady rizik, by přechod silného hurikánu přes Long Island způsobil škody nejméně za 100 miliard dolarů. Hustě zalidněný severovýchod USA není na hurikány připraven. V roce 1938 bylo v New Yorku a okolí zničeno přes 60 tisíc domů a zahynulo 700 lidí. "New York je druhý New Orleans, pokud jde o míru rizika vlnobití při bouři a záplav způsobených silným hurikánem," upozornila Karen Clarková prezidentka AIR Worldwide Corp.


Zdroje:
- NOAA (22.05.2006, NOAA predicts very active 2006 Nort Atlantic Hurricane Season)
- BBC News (22.05.2006, 'Above normal' hurricanes in 2006)
- ABC News (01.06.2006, New York No. 2 Most Vulnerable to Hurricanes)
- iHNed.cz (01.06.2006, Letošní bouře hrozí být ničivější)
- iHNed.cz (01.06.2006, Hurikány zas vyženou těžaře z plošin, ropa zdraží)
- Aktuálně.cz (23.05.2006, Sezóna hurikánů se blíží, rekord nepadne)
- EcoMonitor (23.05.2006, BBC: Letos se očekává nadprůměrná hurikánová sezóna)
- TimesOnLine (01.06.2006, Hurricane Alley stocks up for the coming storms)
- Yahoo! (02.06.2006, Chertoff: FEMA is hurricane-ready)
- TSR (Tropical Storm Risk)
- AIR Worldwide Corporation