Chladný počátek června ve střední Evropě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 05.06.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006060006

Po dlouhé zimě a rychlém nástupu jara se konec května a začátek června vyznačuje neobvykle chladným a deštivým počasím. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) oznámil, že průměrné denní teploty se nyní pohybují 4 až 7 stupňů Celsia pod dlouhodobým průměrem a odpovídají spíše polovině dubna nebo října. Maximální teploty přes den sotva překračují 15 stupňů a v noci se rtuť v teploměrech propadá až k bodu mrazu. Na Labské boudě v Krkonoších bylo v pondělí ráno minus 4,5 stupně. Na horách padá sníh s deštěm. Už v prvních červnových dnech byl na některých místech v Česku mráz, v Šindelové na Sokolovsku meteorologové naměřili 8 stupňů pod nulou. Překonány byly mnohaleté teplotní rekordy. Ve vyšších polohách padal sníh.

"Na Božím Daru (v Krušných horách) napadlo přes pět centimetrů sněhu, což se stalo naposledy před třemi desetiletími," poznamenal 2. června pozorovatel ČHMÚ Plzeň Rudolf Kovařík. "Tak silný mráz mohl poškodit zahrádkářům jejich rostliny, například jahody či květiny."

V Tatrách přikrylo horské svahy až 40 centimetrů nového sněhu. V Rakousku sníh zpřetrhal elektrické vedení. Velká zima překvapila také obyvatele Německa.

6. června vyhlásil rakouský meteorologický ústav lavinové nebezpečí pro spolkové země Štýrsko a Dolní Rakousy. V některých alpských regionech leží 75 centimetrů nového sněhu.

Opačné extrémy s teplotami kolem 30 stupňů byly zaznamenány na jihu (Madrid, Lisabon) i na severovýchodě (Moskva) Evropy.

Počasí v ČR by se mělo změnit koncem tohoto týdne, kdy se očekává oteplení. Celkově by měl být červen chladnější a deštivější, než je obvyklé.


Zdroje:
- iDNES (05.06.2006, Meteorologové: Červnové počasí odpovídá spíše říjnu)
- Bleskově.cz (05.06.2006, Počasí odpovídá polovině října)
- Novinky (05.06.2006, Současné počasí odpovídá spíše dubnu, tvrdí meteorologové)
- Pravda.sk (31.05.2006, Na horách napadal čerstvý sneh)
- Aktuálně.cz (02.06.2006, Červen začal mrazem, bylo minus 8 stupňů')
- ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav)
- Meteopress