Čínským pyramidám hrozí zřícení

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Dávné civilizace, Vydáno dne: 01.06.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006060003

Nedaleko města Yinchuan v provincii Ning-sia na severu Číny se k obloze vypínají mohyly připomínající vzhledem egyptské pyramidy. Tyto stavby známé pod názvem "pyramidy východu" nebo "čínské pyramidy" jsou rozmístěny v odlehlém polopouštním regionu na místě o rozloze přibližně 50 kilometrů čtverečních. Historikové se domnívají, že je na počátku druhého tisíciletí po Kristu nechali vybudovat vládci Tangutské říše. Největší sedmistupňové pagody měří na výšku 22 metrů. Hlavní monument s průměrem osmihranné základny 34 metrů posloužil jako místo posledního odpočinku pro zakladatele dynastie Západní Sia (Si Sia, Miňag) Li Juanhao (1003-1048). Lokalizováno bylo celkem 9 mauzoleí panovníků a více než 250 hrobek šlechticů a úředníků. I přes nevyčíslitelnou hodnotu těchto objektů jim čínské úřady nevěnují téměř žádnou pozornost. Podle zprávy Čínské státní televize z 31. května 2006, kterou citovala agentura Reuters, jsou mohyly v dezolátním stavu a hrozí jim zřícení. Archeologové zatím marně volají po nezbytných krocích vedoucích k jejich záchraně.

Přirozené erozivní procesy a antropogenní vlivy poškodily "čínské pyramidy" do takové míry, že nebezpečí jejich zborcení je velice reálné. Ve svrchní části mohyl se objevily praskliny hluboké asi dva metry. Části obvodových zdí se už dokonce rozpadly. Vědci kritizovali postoj vlády, která vzácným památkám nevěnuje dostatek péče.

Království Západní Sia existovalo od roku 1032 a mongolsko-tibetský kmen Tangutů v té době prožíval zlaté časy. Rozvoj buddhistické říše s vlastním jazykem a písmem zastavily v 13. století mongolské nájezdy. Při obléhání tangutského hlavního města zemřel roku 1227 Čingischán.

O pyramidových stavbách v Číně se v posledních desetiletích vedly na Západě vášnivé diskuse. Někteří badatelé považují objekty za důkaz návštěv mimozemšťanů na naší planetě. Nejznámějším zastáncem této hypotézy je německý spisovatel Hartwig Hausdorf, autor řady tématicky zaměřených knih (Bílá pyramida, Výpravy do neznáma, Záhady čínských pyramid).
Hliněným mohylám v provincii Ning-sia na severozápadě Číny hrozí zřícení.


Zdroje:
- China Daily (31.05.2006, China's 'pyramids' in danger of collapsing)
- Reuters (31.05.2006, China's 'pyramids' in danger of collapsing)
- China ABC (Archeologický výzkum královských hrobek z dynastie Západní Xia)
- ChinaCulture.org (The Pyramids of China - Western Xia Tombs)
- CRIENGLISH.com (Western Xia Tombs)
- Tiscali (20.06.2002, Postavili pyramidy v Číně UFOni?)
- Hadovy stránky (23.06.2002, Čínské pyramidy)
- Earth Quest (Chinese Pyramids)
- Trilobia Central (The Pyramids of China- Updated)
- Hledajici.cz (Hartwig Hausdorf - knihy)