Delfíni se oslovují jmény

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Výjimečná zvířata, Vydáno dne: 25.05.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006050014

Vědci už před několika lety oznámili, že delfíni si uvědomují svou vlastní identitu a oslovují se jmény. Nový výzkum ale naznačuje, že jednotlivá jména poznají, i když se změní hlasová intonace. Vincent Janik z univerzity ve skotském St. Andrews, Laela Sayighová z univerzity v Severní Karolíně a Randall Wells z Chicagské zoologické společnosti sledovali tři roky delfíny skákavé (Tursiops truncatus) v Sarasotké zátoce (Sarasota Bay) na Floridě. Své poznatky zveřejnili v časopise americké Národní akademie věd (National Academy of Sciences, NAS).

Delfín skákavý na fotografii Vincenta Janika z univerzity ve skotském St. Andrews. "Odchytili jsme volně žijící delfíny pomocí sítí, když se přiblížili ke břehu. Pak jsme na mělčině nahrávali jejich pískání a syntetizovali ho na počítači tak, abychom získali příslušnou informaci ale ne hlasovou charakteristiku. Přehrávali jsme tento zvuk zpět delfínům a zjistili jsme, že na něj odpovídají. To nám ukazuje, že delfíni rozeznají navzájem svá jména a nejenom hlasy. Myslím si, že je to velice vzrušující objev, protože to znamená, že tato zvířata mají vyvinuté stejné schopnosti jako lidé. Teď víme, že si dávají jména stejně jako to děláme my," vysvětlil vedoucí tříčlenného týmu Dr. Vincent Janik.

V zátoce Sarasota na západě Floridy žije dobře zmapovaná populace delfína skákavého čítající asi 140 jedinců. Autoři studie pozorovali chování skupiny čtrnácti z nich. Devět delfínů reagovalo se zájmem na softwarově upravený zvuk jména spřízněného delfína, dva členové skupiny dali přednost neznámému jménu, které vygeneroval počítač a tři jednotlivci zůstali v obou případech neteční.

Výzkum dotovaný britskou Královskou společností (Royal Society) bude pokračovat mimo jiné i hledáním odpovědí na otázky, jaká jména jsou mezi delfíny oblíbená, nebo zda lze komunikaci mezi delfíny srovnávat s rozvinutým lidským jazykem. Badatelé už vědí, že každý delfín si své jméno volí sám a používá ho od malička.

Zvukový záznam delfíního jména (ve formátu wav) si můžete poslechnout v původním znění (122 kB) nebo v počítačové úpravě (82,5 kB).


KNIHY:   Knihy o delfínech  Výběr knih o delfínech


Zpracováno podle:
- University of St Andrews (09.05.2006, Dolphins Whistle Their 'Names')
- New Scientist (08.05.2006, Dolphins play the name game, too)
- BBC News (08.05.2006, Dolphins 'have their own names')
- EkoList (09.06.2006, Delfíni na sebe volají jmény, tvrdí vědci)
- Lidové noviny (10.05.2006, Delfíni se oslovují jménem)
- Aktuálně.cz (09.05.2006, I delfíni se volají svými "jmény")

Další zdroje:
- National Geographic (08.05.2006, Dolphins Name Themselves With Whistles, Study Says)
- ABC News (09.05.2006, What's Dolphin for 'Flipper'?)
- Yahoo (08.05.2006, Dolphins, like humans, recognize names)
- Volný (15.05.2006, Delfíni na sebe volají vlastními jmény)
- DigiWeb.cz (10.05.2006, Delfíni se podle vědců "oslovují" jmény)
- Týdeník rozhlas (07.07.2001, Delfíni se oslovují jmény)
- PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences)
- UNCW (University of North Carolina, Wilmington)