Vzduch nad Arktidou je znečištěný stejně jako ve městech

Autor: Převzato (různé zdr.), Rubrika: Znečištění ovzduší, Vydáno dne: 15.05.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006050012

Ovzduší v Arktidě, považované za jeden z nejčistějších regionů zeměkoule, je nejznečištěnější od začátku měření v roce 1991. Obsah aerosolu (sazí, prachu a podobných mikroskopických částic) ve vzduchu dosáhl stejné úrovně jako na frekventovaných městských komunikacích. Oznámili to vědci z Institutu Alfreda Wegenera (AWI) v Bremerhavene.

Arktida Důvodem je nezvyklá atmosférická cirkulace, která minulý týden donesla nad Arktidu velké množství aerosolu z východní Evropy. Aerosoly rozptylují anebo absorbují sluneční záření a jsou důležitým faktorem ovlivňujícím podnebí.

"Současné znečištění ovzduší 2,5-krát překračuje hodnoty z jara roku 2000. Důsledkem bude výraznější oteplení," prohlásil Andreas Herber z AWI. Už před šesti lety byly koncentrace znečišťujících látek zvýšené. Vědci nyní zkoumají původ a chemické složení aerosolu.

Jinak čistý vzduch nad německo-francouzskou výzkumnou základnou Ny-Alesund na Špicberkách měl podle AWI oranžově-hnědou barvu. Švédští vědci tam naměřili 50 mikrogramů aerosolu na kubický metr vzduchu. Výzkumníci Norského ústavu pro znečištění ovzduší naměřili též extrémně vysoké koncentrace ozónu při zemi. Hodnota vyšší než 160 mikrogramů na kubický metr je nejvyšší od začátku měření roku 1989.


Optická hustota aerosolů nad Arktidou.
Srovnání optické hustoty množství aerosolů v atmosféře. Stav zaznamenaný 2. května 2006
nemá historické obdoby.


Převzato z:
- Bláznivá Markéta (15.05.2006, Svět: Vzduch nad Arktidou je znečištěný stejně jako ve městech)

Další zdroje:
- AWI (Rekordluftverschmutzung über der Arktis)
- EcoMonitor (24.05.2006, Spiegel online: V Arktidě byla naměřena rekordní hladina smogu)