Jihoafrická republika se připravuje na klimatické změny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Prognózy vývoje, Vydáno dne: 06.04.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040003

Jihoafrická republika čelí klimatickým změnám. Tvrdě zasažen je například ostrov Marion vzdálený 1700 kilometrů jihovýchodně od Kapského Města. Na ostrově, který je součástí Ostrovů prince Edwarda, se za posledních 20 let citelně oteplilo a zároveň ubylo dešťových srážek. Pokles není zanedbatelný. Ročně tam naprší 1750 milimetrů vody místo dříve obvyklých 2500 milimetrů. "Chápal bych to, kdyby šlo o normální kolísání podnebí, ale nezdá se, že by tohle byl ten případ," podotkl Hugh van Niekerk z Jihoafrické meteorologické služby (South African Weather Service, SAWS). Niekerka šokovaly aktuální letecké záběry, na nichž nebylo možné přehlédnout masivní změny ostrovní vegetace.

Ostrov Marion Ostrov Marion je sopečného původu. Na délku měří 19 a na šířku 12 kilometrů. Pro subantarktické povětrnostní podmínky je určující pozice na 47. rovnoběžce a chladné oceánské proudění. Skromná bezlesá krajina je domovem tučňáků, rypoušů a mořských ptáků, zejména kormoránů a albatrosů. Myši a potkani se na ostrov dostali až v 19. století společně s lovci tuleňů. Narozdíl od mnoha původních druhů, které jsou ohrožené, se vetřelcům daří dobře.

Jihoafričtí vědci a vládní úředníci oznámili, že klimatické změny postihnou dříve či později celý africký kontinent. Ostrovy prince Edwarda jsou výstražným mementem.

Většina odborníků považuje emise skleníkových plynů za hlavní příčinu globálního oteplování. Za posledních 150 let se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zvýšila o 30 procent. "Nemůže být pochyb o tom, že zahříváme klima. Sami si tak zaděláváme na pořádný problém," domnívá se expert na invazivní druhy profesor Steven Chown z Stellenboschské univerzity.

Ačkoli se na severní polokouli mění podnebí mnohem rychlejším tempem než na polokouli jižní, což vyplývá z většího průmyslového znečištění na severu, dopady jsou stále zřetelnejší také na jihu. Zejména ve vysokých zeměpisných šířkách se teplo nerozptyluje tak rychle jako v tropech nebo podél rovníku. "Jakmile se teplo dostane k pólům, kam dál by se ještě mohlo posunout? V tomto smyslu je ostrov Marion jako kanárek v uhelném dole," uvedl Dr. Guy Midgley, vedoucí pracovník Jihoafrického národního institutu pro biodiverzitu (South African National Biodiversity Institute, SANBI).

Ve snaze nalézt východiska z nastávajících problémů byla na vládní úrovni zřízena speciální komise. Tématika klimatických změn se v Jihoafrické republice stává politickou prioritou. "Chceme problematiku podnebí začlenit do všech vládních úrovní. Dokonce i kdyby nebyly od zítřka vypouštěny žádné skleníkové plyny, ničivé účinky budou pokračovat," uvedla Joanne Yawitchová z Ministerstva životního prostředí a cestovního ruchu.

Na otázku, jakým způsobem se klimatické změny projeví, odpovídá jihoafrický nedělník Sunday Times stručným souhrnem několika bodů:Zpracováno podle:
- EkoList (03.04.2006, Juhoafrickí vedci zaznamenali prejavy globálneho otepľovania pri Antarktíde)
- Sunday Times (02.04.2006, The heat is on for SA)


Další zdroje:
- SAWS (South African Weather Service)
- SANBI (South African National Biodiversity Institute)
- SADEAT (South African Government Department of Environmental Affairs and Tourism
- SANAP (Marion Island)
- Global Volcanism Program (Marion Island)
- Weather Underground (Marion Island, South Africa)