Troposféra nad Antarktidou se prudce otepluje

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 04.04.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040002

Za posledních 30 let se globální oteplování významně urychlilo. Největší vzestupy teplot jsou pozorovány v polárních oblastech. V Antarktidě bylo oteplení oproti celosvětovému průměru trojnásobně větší. Zatímco průměrné teploty vzduchu se za každé jedno desetiletí zvedly cca o 0,2 stupně Celsia, v Antarktidě to bylo o 0,5 až 0,7 stupně. Celkově se na kontinentu o rozloze 13,2 milionů čtverečních kilometrů od poloviny 70. let oteplilo o 1,5 až 2,1 stupně. Vědci z Britského antarktického výzkumného programu (British Antarctic Survey, BAS) vyhodnotili údaje získané prostřednictvím meteorologických balónů. Měření byla plošná, neomezila se jen na určitou část Antarktidy, proto má studie jedinečnou vypovídací hodnotu. Článek o výsledcích výzkumu zveřejnil 31. března 2006 časopis Science.

Pracovník Halleyovy výzkumné stanice v Antarktidě vypouští meteorologický balón. Oteplování vduchu v Antarktidě je patrné až do výšky osmi kilometrů nad zemí, největší oteplení (o 0,7 stupně Celsia za dekádu) se projevuje v přízemní vrstvě maximálně pět kilometrů nad povrchem. Stratosféra se narozdíl od troposféry ochlazuje.

"Oteplování v Antarktidě by mohlo mít dopad na množství sněhových srážek v celé Antarktidě a na zvýšení mořské hladiny. Současné modelové simulace podnebí nepotvrzují pozorované oteplování, což ukazuje na slabé stránky jejich schopnosti reprezentovat antarktický klimatický systém. Našim dalším krokem je úsilí o zdokonalení modelů," prohlásil hlavní autor studie Dr. John Turner z BAS.

Jak ukázaly předcházející výzkumy, na Antarktickém poloostrově, který vybíhá k pobřeží Jižní Ameriky, se za posledních 50 let oteplilo o 2,5 stupně Celsia. Drtivá většina ledovců tam rychle ustupuje. Podle satelitních měření zemské gravitace se ledový krunýř nad celou pevninou každým rokem zmenšuje o 152 kilometrů krychlových.

Pokud by roztál v Antarktidě všechen led, hladina světových oceánů by se zvedla o 73 metrů.

Celá studie s názvem "Significant Warming of the Antarctic Winter Troposphere" je pro předplatitele časopisu Science dostupná na této adrese.


Popis k obrázku: Pracovník Halleyovy výzkumné stanice v Antarktidě vypouští meteorologický balón.


Zpracováno podle:
- British Antartic Survey (30.03.2006, Rapid temperature increases above the Antarctic)
- Aktuálně.cz (31.03.2006, Atmosféra Antarktidy: Rychlé oteplování)


Další zdroje:
- Pravda.sk (31.03.2006, Antarktída sa rapídne ohrieva)
- Terra Daily (31.03.2006, Rapid Temperature ncreases Above The Antarctic)
- Science Daily (30.03.2006, Rapid Temperature Increases Above The Antarctic)
- Science Magazine (31.03.2006, Significant Warming of the Antarctic Winter Troposphere)