Cyklón Larry zpustošil severovýchod Austrálie

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 21.03.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006030020

K severovýchodnímu pobřeží Austrálie se 20. března přihnal cyklón Larry s větrem dosahujícím rychlosti až 290 kilometrů za hodinu. Bouře páte nejvyšší kategorie byla označena za extrémně nebezpečnou a nejsilnější, jaká od roku 1974 zasáhla australské území. Z ohrožené oblasti byly zavčas evakuovány tisíce obyvatel. K mnoha dalším se záchranáři nemohli v kritickou chvíli dostat. Zraněny byly desítky lidí, hmotné škody dosahují stovek milionů dolarů. Ve městě Innisfail v Queenslandu živel zničil nebo vážně poškodil více než polovinu všech budov. Vyvráceno bylo mnoho stromů a sloupů elektrického vedení. V severní oblasti státu Queensland, včetně turistického střediska Cairns, zůstalo bez proudu asi 84 tisíc domů. Odhady škod dosahují částky 750 milionů amerických dolarů.

Cykón Larry nejvíce zdevastoval město Innisfail. "Hurikán je nyní klasifikován kategorií pět a je srovnatelný s Tracy, který byl také kategorie pět," řekl před příchodem Larryho queenslandský předseda vlády Peter Beattie. "Bylo nezbytné evakuovat část obyvatelstva. Apeluji na občany, aby se nebránili, pokud budou k evakuaci vyzváni. Nebezpečí je skutečné. Meteorologické centrum mi podalo zprávu, že jsme takový cyklón neměli několik desetiletí," varoval premiér. V celém státě byl 19. března vyhlášen výjimečný stav.

Hurikán měřil asi 350 kilometrů a jeho oko mělo v průměru 100 kilometrů, což je dvakrát více než v případě bouře Tracy, která v roce 1974 ze 70 procent zničila město Darwin a usmrtila v něm 74 osob.

Výkonný ředitel státního úřadu pro zvládání katastrof a záchranné služby Frank Pagano přirovnal o víkendu potenciální sílu bouře k hurikánu Katrina, jenž v srpnu 2005 zdevastoval New Orleans a jeho široké okolí.

Zkáza jménem Larry zničila nebo vážně poškodila 55 procent budov ve městě Innisfail s 8.500 obyvateli. Ulice zaplnily hromady trosek a vyvrácených stromů. "Některé domy byly srovnány se zemí, střechy odletěly. Škody na majetku jsou obrovské," shrnul první informace o následcích hurikánu premiér Beattie. "Viděli jsme jak vítr utrhnul střechu sousedního domu a odhodil ji na ten náš, zůstat venku znamená zemřít," popsal své dojmy Dan Howard. "Nemyslím si, že v Innisfailu zůstal stát jediný strom nebo sloup s elektrickým vedením. Je to neskutečné," prohlásil nejmenovaný místní policista. "Byl to pekelný hukot. Měli jsme pocit, že vítr letí rychlostí alespoň tisíc mil za hodinu," popsal situaci Bruce Crozer.

Část občanů města se úchýlila do místního kostela, avšak i tam se nakonec brodili po kotníky ve vodě. "Vypadá to, jako by tady vybuchla atomová bomba. Je to strašlivá zkáza. Je to víc než jen lokální pohroma, je to národní katastrofa," poznamenal starosta Neil Clarke. "Jihovýchodní Asie měla své tsunami, my jsme dostali svou vlastní katastrofu."

Následky katastrofy. Extrémní škody cyklón napáchal v pásmu o šířce přibližně 100 kilometrů. "Byla to absolutní zkáza," popsal čerstvé zážitky Steven Russo, otec dvou dětí z Wanganu.

Oblast na severovýchodním pobřeží je jedním z center pěstování banánů a cukrové třtiny. Na celkové australské produkci se podílí z 25 procent. Letos se zemědělci žádných výnosů nedočkají. "Celá úroda je pryč, banánovníky jsou všechny zničené, cukrová třtina je zničená," kroutil nevěřícně hlavou místní politik George Pervan.

Na záchranné operace a distribuci humanitární pomoci byla povolána armáda. Tisíce dobrovolníků z celé země se rozhodlo pomáhat s odklízením trosek. Úřady nabádají lidi k opatrnosti. V zaplavených lokalitách se mohou pohybovat jedovatí hadi a krokodýli.

Vláda mezitím slíbila, že finančně podpoří všechny osoby, které přišly o střechu nad hlavou. "Téměř jistě bude kolem 7 tisíc osob bez domova. Sedí mezi čtyřmi stěnami, ale bez střechy," uvedl poslanec Bob Katter. Dospělý člověk by měl dostat 720 dolarů, dítě 290 dolarů. Primárně důležité je nyní zajistit nouzové ubytování, zprovoznit infrastrukturu a obnovit dodávky energie alespoň do nemocničních zařízení.

"Federální kabinet poskytne těmto obcím, co bude nutné, aby se postavily na nohy," řekl australský premiér John Howard. "Nyní budeme potřebovat asi den dva, abychom určili, jak nejlépe prostředky investovat."

Cyklón se přehnal i přes Velký bariérový útes a v délce asi 48 kilometrů (z celkových 2 tisíc) jej poškodil.

V těsném závěsu za Larrym se pohybuje další silný cyklón. Bouře Wati nabírá postupně na rychlosti. Očekává se, že v průběhu 21. března dosáhne třetí kategorie. K pobřeží by měla dorazit za několik dnů. Mapu s předpokládanou trasou jejího postupu si můžete prohlédnout na této adrese.


Satelitní pohled na cyklón Larry. Satelitní pohled na cyklóny Larry a Wati.

Silný vítr zničil nebo poškodil mnoho budov. Silný vítr zničil nebo poškodil mnoho budov.

Ve stokilometrovém pásmu se většina banánovníků skácela k zemi. Nápor větru nevydržely tisíce stromů.

Cyklón Larry na satelitních záběrech u australského pobřeží. Po pravé straně postupuje další cyklón Wati. Silný vítr zničil nebo poškodil mnoho budov. Ve stokilometrovém pásmu se většina banánovníků skácela k zemi. Nápor větru nevydržely tisíce stromů.

Zdroje:
- ABC News (20.03.2006, Troops aid cyclone recovery effort)
- MSNBC (20.03.2006, Cyclone slams coastal area in Australia)
- BBC News (20.03.2006, Cyclone batters Australian coast)
- CBC News (20.03.2006, Tropical Cyclone Rips Northeast Australia)
- News.com.au (21.03.2006, Larry our own tsunami: mayor)
- Aktuálně.cz (21.03.2006, Larry skončil, Austrálie odklízí trosky)
- Aktuálně.cz (20.03.2006, Austrálii zasáhla ničivá bouře Larry)
- Markíza (20.03.2006, Austráliu zasiahol jeden z najničivejších cyklónov)
- Bleskově.cz (20.03.2006, Larry připravil lidi o jejich elektřinu)
- iHNed.cz (20.03.2006, Na Austrálii zaútočil nejhorší hurikán za posledních 30 let)
- Pravda.sk (20.03.2006, Austráliu zasiahol ničivý cyklón Larry)
- Pravda.sk (20.03.2006, Na australské pobřeží udeřil hurikán Larry)
- Lidové noviny (20.03.2006, Síla australského hurikánu se snížila)
- iDNES (20.03.2006, Hurikán Larry udeřil na severovýchod Austrálie)
- HNonline.sk (21.03.2006, Austráliu zasiahla obdoba Katriny)
- Markíza (21.03.2006, Autrália sa spamätáva zo stámiliónových škôd
- Sydney Morning Herald (21.03.2006, Larry weakens, Wati strengthens)
- Independent (21.03.2006, Cyclone sweeps into Queensland and destroys crops for miles around)