McCartneyovi upozornili na vybíjení tuleních mláďat v Kanadě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 05.03.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006030008

Vybíjení tuleních mláďat v Kanadě pokračuje. Tamní vláda vydala v minulém roce kvótu na lov téměř 320 tisíc tuleňů ročně. Mláďata jsou usmrcována pomocí pušek a kopí několik týdnů po narození, když se barva jejich kožešiny mění z bílé na šedou. Slavný hudebník Paul McCartney se svou manželkou Heather se rozhodli na situaci upozornit a 2. března se vrtulníkem přepravili na ledovou kru poblíž Iles-de-la-Madeleine asi 160 kilometrů severovýchodně od ostrova prince Edwarda. Na místě se pak nechali vyfotografovat v přítomnosti jednoho mláděte. Protestní akci zorganizovala Humánní společnost Spojených států (Humane Society of the United States, HSUS) a britská organizace Úcta ke zvířatům (Respect for Animals).

Paul McCartney se svou ženou Heather pózuje u tuleního mláděte. Východ Kanady se už brzy stane dějištěm krvavého masakru. Za poslední 3 roky tam bylo zabito přes 900 tisíc tuleňů, 97 procent z nich přitom nedosahovalo ani věku 3 měsíců. Politici vražednou kampaň podporují. Dvouměsíční lovecké orgie jsou prý důležitým impulsem pro místní ekonomiku a šestimiliónová populace tuleňů není tímto zásahem ohrožena. Dokud jejich početní stav nepoklesne pod hranici 3,85 milionů zvířat, není prý důvod k zákazu. Často se opakuje argument, že tuleni jsou přemnožení a ohrožují extrémně nízký stav tresek v oblasti. Jenomže podle vědců tuleni rozhodně nejsou přemnožení a na druhou část argumentu lze oprávněně namítnout, že populační úbytek tresek o 96 procent u kanadského pobřeží nezpůsobili vodní savci nýbrž lidé, konkrétně kanadští rybáři. Je ostatně zajímavé, že o redukci nejvíce přemnoženého druhu na této planetě nikdo nehovoří.

Podle průzkumu veřejného mínění se 60 procent Kanaďanů vyslovilo ve prospěch "odpovědného" lovu tuleňů. Vládou prezentované údaje však ochránci zvířat zpochybňují. A jisté je, že na mezinárodní úrovni převládá odmítavý postoj. Zákaz dovozu bílých holin platí od roku 1983 v Evropské unii. Velká Británie, Belgie a Nizozemí zvažují rozšíření zákazu na všechny výrobky z tuleňů. Hlavními odběrateli tuleních produktů jsou Čína, Norsko a Dánsko. "Předchozí kanadské vlády povolily pokračování tohoto srdcervoucího lovu navzdory skutečnosti, že většina jejich občanů - stejně jako v Evropě a Americe - je proti. Věříme, že premiér Stephen Harper podnikne rychlou a rozhodnu akci, aby navždy ukončil vraždění těchto bezbranných tuleních mláďat," uvedli McCartneyovi na tiskové konferenci v Charlottetownu. "Nechceme vidět místní lidi strádat, ale z toho, co jsme slyšeli, je to celkem malá část z jejich celoročních příjmů a ta může být snadno vyrovnána kanadskou vládou," řekl Paul McCartney novinářům.

"Každý rok tady máme nějakou celebritu. Tento rok je to o trochu známější postava, ale faktem je, že lov tuleňů je humánnější než kdy před tím a roste jako ekonomicky životaschopné odvětví," nechal se slyšet mluvčí ministerstva rybolovu a oceánů Phil Jenkins.

Ochránci zvířat naopak zdůrazňují, že tuleni při zabíjení velice trpí a často jsou stahováni z kůže zaživa. Odvolávají se přitom na nezávislou vědeckou studii. Kanadské Ministerstvo rybolovu a oceánů však oponuje, že podle jiné nezávislé studie jsou posmrtné pohyby tuleního těla způsobeny "plavacím reflexem". Mark Glover, ředitel britské organizace Úcta ke zvířatům (Respect for Animals) s takovou odpovědí nesouhlasí: "V minulém roce jsem sledoval lov tuleňů zblízka. Byl to ten nejotřesnější výjev, jaký jsem kdy viděl - tuleni byli při vědomí taženi po ledě na hácích, zranění umírali zadušením svou vlastní krví, kůže z nich byla stahována za živa. Komerční lov tuleňů je od základu krutý - je to národní hanba."

Paul McCartney se svou ženou Heather pózuje u tuleního mláděte. Také Paul McCartney Kanaďanům vzkázal, že vybíjení mláďat poskvrňuje jejich charakter. V minulém roce napsal otevřený dopis, ve kterém vyzval tehdejšího kanadského premiéra Paula Martina, aby lov tuleňů zakázal. V opačném případě mu doporučil, aby alespoň osobně navštívil místa, kde se tulení mláďata vyskytují. Mláďata nemají žádný instinktivní strach z lidí, takže turisté nebo lovci se k nim mohou bez problému přiblížit.

Manželé McCartneyovi jsou dlouholetými vegetariány a stoupenci mezinárodní neziskové organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (People for the Ethical Treatment of Animals, PETA).

Ekologové v rámci své nejnovější kampaně rovněž upozornili na stále zřetelnější projevy klimatických změn. Ledove kry jsou rok od roku menší. Letošní rok je v tomto ohledu opět rekordní. Se změnou podnebí se životní podmínky tuleňů a dalších arktických zvířat zhoršují. To však pro nezodpovědné politiky ze země javorového listu není důvod k obavám. Obchod s tuleními produkty je přece ziskovou činností. A předpokládaný výtěžek 16 milionů kanadských dolarů je příliš lákavou vidinou.


Zdroje:
- EkoList (02.03.2006, McCartneyovi v Kanadě u mláďat tuleňů, která čeká zabíjení)
- Aktuálně.cz (03.03.2006, Kanada: Vybíjení tuleňů pokračuje)
- Environment News Service (03.03.2006, McCartneys Visit Harp Seal Nursery to Oppose...)
- Independent (03.03.2006, McCartney keeps market in mind with pragmatic no-frills show)
- Herald Sun (04.03.2006, Beatle lends voice)
- Respect for Animals
- HSI (Humane Society International)
- PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)