Kanadští průmyslníci odmítají Kjótský protokol

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 12.02.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006020008

Kanadská průmyslová sféra ostře varovala před důsledky realizace Kjótského protokolu. "Emisní limity jsou agresivní," tvrdí Nancy Huges Anthonyová, prezidentka kanadské hospodářské komory. "Velice se obáváme, že zcela zamrznou zahraniční investice, a tím se celá situace ještě zhorší. Investoři si mohou vybrat, kam budou investovat svoje peníze. A to mohou pohodlně ve Spojených státech. Naši členové jsou velice znechuceni vládními aktivitami."

Je příroda v České republice v ohrožení? Podle Kjótského protokolu, který signatáře zavazuje k snížení objemu vypouštěných plynů, by Kanada měla do roku 2012 snížit objem emisí o 6 % oproti roku 1990. Kanada se v roce 2002 připojila k mezinárodní dohodě, jejíž platnost začne 16. února 2005.

Vládní instituce přiznaly, že Kanada své závazky vyplývající ze smlouvy nesplní a bude muset nakupovat emisní povolenky za miliardy dolarů.

S takovým postupem průmyslníci nesouhlasí. 74 % z nich vyjádřilo podle průzkumu National Post / COMPAS Inc. záporný postoj. 60 % dotázaných je přesvědčeno o tom, že tyto peníze by se mohly raději utratit ve zdravotnictví, na snížení daňové zátěže, v národním programu snížení emisí skleníkových plynů nebo v jakékoli jiné oblasti. "I když je Kjóto pro nás velmi důležité a zavázali jsme se k jeho plnění, musíme tak činit formou redukce emisí, a ne nákupem povolenek v cizině," domnívá se jeden z respondentů. Celkem 45 % dotázaných si myslí, že dohoda je "naprosto nefunkční řešení" světového problému klimatických změn a doplatí na to kanadská ekonomika, kterou přijatá opatření zdevastují. "Tato politika je nejhorší, jakou jsem zažil v posledních třiceti letech," neskrýval své rozhořčení další respondent.

Sdružení kanadských výrobců a vývozců vyhrožuje, že kvůli Kjótskému protokolu přijde o práci jen ve výrobní sféře 450.000 lidí. Přibližně stejný počet lidí prý doplatí na dohodu o omezení emisí také v dalších ekonomických odvětvích. Průmyslníci se mimo jiné obávají pokut pro podniky, které nesplní emisní limity. Zahraniční investice by se mohly zcela zastavit. Kanadská hospodářská komora vyzvala vládu, aby nepřijímala žádná další enviromentální opatření.

Vláda George Bushe v sousedních Spojených státech Kjótský protokol odmítla podepsat, přestože je zodpovědná za 36 % celosvětových emisí skleníkových plynů.


Zpracováno podle:
- EcoMonitor (10.02.2005, Canada.com: Průmysl odmítá Kjótské dohody)
- Canada.com (07.02.2005, Business fears new Kyoto rules, původní zpráva)