Delfíni používají mořskou houbu jako nástroj

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Výjimečná zvířata, Vydáno dne: 22.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006010020

Delfíni skákaví u západního pobřeží Austrálie se naučili používat jedoduchou pomůcku. Aby uchránili svůj citlivý čenich před poškozením, nasazují si na něj při hledání potravy v sedimentech na mořském dně kuželovité mořské houby. Tvrdí to vědci z univerzity v australském Novém Jižním Walesu a jejich externí kolega Michael Krützen z Curyšské univerzity. Studii podpořila i Americká akademie věd.

Delfíni používají mořskou houbu jako nástroj. Biologové na podivně vyhlížející delfíny narazili v Žraločí zátoce (Shark Bay) na západě Austrálie. Zpočátku se dokonce domnívali, že mají na tlamách nádory. Teprve při bližším zkoumání zjistili, že nosí mořskou houbu a používají ji jako ochrannou pomůcku. Houba je v bahnitém dně mechanicky chrání před jedovatými ostny skrytých ryb. Týká se to ovšem téměř výhradně samic, protože drtivá většina samců je příliš zaneprázdněna společenským životem v hejnu a nemá čas učit se novým dovednostem. Vědci použití houby zdokumentovali u 12 samic a 1 samce. "Samci mají větší zájem o vytváření aliancí s ostatními samečky než o získávání mořských hub, vedou jiný společenský život než samice," vysvětlil Michael Krützen z Curyšské univerzity.

Chování není geneticky vrozené. Samice se své schopnosti - utrhnout mořskou houbu ze dna, navléknout si ji na čumák a použít ji při hledání potravy - učí od svých matek. "Jsme přesvědčeni, že používají mořské houby jako jakési ochranné rukavice, když šmejdí po dně a pátrají po kořisti," shrnul výsledky výzkumu Krützen. Delfíni jsou schopni vybírat si konkrétní tvary mořských hub. Ploché houby nechávají bez povšimnutí a využívají pouze hub konických tvarů, protože ty jim z čumáku nepadají.

Jde o první potvrzený případ kulturního přenosu u mořských savců. Použít nástroj a předávat tuto zkušenost dalším generacím je jasným důkazem delfíní inteligence. Delfíni jsou navíc oproti lidem znevýhodnění absencí končetin. Dosud byla schopnost používat nástroje považována za výsadu primátů a částečně i některých druhů ptáků.


KNIHY:   Knihy o delfínech  Výběr knih o delfínech


Zpracováno podle:
- BBC Czech (06/2005, Samičky delfína se učí používat při lovení houbu)
- Mojenoviny.cz (07.07.2005, Delfíni si chrání čumák houbou)
- Tiscali (01.07.2005, Delfíni si chrání čumák mořskou houbou při hledání potravy)
- Lidovky.cz (08.06.2005, Delfíni se navzájem učí užívat nástroje)
- Discovery Channel (06.06.2005, Study: Dolphins Use Sponge as Tool)


Další zdroje:
- UNSW (30.06.2005, Dolphin Mothers teach their Kids to Sponge)
- New Scientist (06.06.2005, Dolphins teach their children to use sponges)
- World Science (06.06.2005, Tool use a family tradition in dolphin clan, researchers say)
- Universität Zürich (30.06.2005, Continuous activity in cetaceans after birth, dokument pdf)
- Universität Zürich (Dr. Michael Krützen)