Austrálie čelí klimatickým změnám, rok 2005 byl nejteplejší

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Sucho a šíření pouští, Vydáno dne: 07.01.2006

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006010006

Rok 2005 se zapíše na první místo v seznamu nejteplejších let v Austrálii od počátku měření v roce 1910. Informoval o tom australský Meteorologický úřad (Bureau of Meteorology, BOM).

Vysoké teploty v Austrálii doprovází sucho. Průměrné teploty v Austrálii v loňském roce vystoupily na 22,89 stupně Celsia, což je o 1,09 stupně více, než jaký byl průměr naměřený v letech 1961 až 1990. Toto období se považuje za směrodatné při určování teplotních změn. Meteorolog Mike Coughlan konstatoval, že doposud nejteplejší roky 1988, 1998 a 2002 byly ovlivněny výskytem klimatického jevu El Niňo. Rok 2005 je v tomto ohledu výjimečný, protože El Niňo nevzniklo. "Rekord roku 2005 je dalším důkazem toho, že se naše klima mění," řekl Coughlan. "Nemůžeme to svádět na El Niňo. Jasným viníkem je globální oteplování."

Od roku 1910 se v Austrálii oteplilo o 0,9 stupně Celsia. Oteplení o 1 stupeň je v australských podmínkách ekvivalentní posunu na sever blíže k rovníku zhruba o 100 kilometrů.

Podle vládou podporované studie se průměrné teploty v Austrálii do roku 2030 zvýší až o 2 stupně a do roku 2070 až o 6 stupňů Celsia. Podnebné změny nejvíce postihnou zemědělský sektor. Kvalita půdy se zásadně zhorší. Vědci doporučují přejít na pěstování odrůd odolných vůči horku a nedostatku vláhy. V horších případech bude obyvatele nutné přesídlit.

První den roku 2006 naměřili meteorologové v největším australském městě Sydney 44,2 stupně Celsia, což je nejvíce od počátku evidence teplotních údajů před 67 lety.

S požáry v Austrálii bojuje 200 tisíc hasičů. Nevídaná horka, sucha a požáry sužují Austrálii stále častěji. Nejhorší situace je obecně na jihovýchodě země ve státech Victoria, Nový Jižní Wales a Queensland. Zemědělskou půdu, stromové porosty, domy, vozidla, zvířata i lidi tam polykají plameny, s nimiž hasiči svádějí nekonečné, často marné a velice vyčerpávající boje. 30 metrů vysoká ohnivá stěna spalovala počátkem ledna vyprahlé eukalyptové lesy asi 60 kilometrů severně od Sydney. "Hoří tam doslova tisíce hektarů a zabere nám asi čtyři dny, než se k nim dostaneme a zlikvidujeme je," komentoval aktuální situaci šéf hasičské služby Phil Koperberg. Do nekonečného zápasu s ohněm vláda v celé zemi nasadila 200 tisíc hasičů. Škodám v řádu miliard dolarů tím přesto nezabrání.

Australané si musí zvyknout. To, co na Nový rok zažívalo Sydney, se stane běžnou součástí jejich života. "Australská města mohou očekávat zdvojnásobení velmi horkých dnů i to, že sucho bude normální," prohlásil ředitel Australského institutu (Australia Institute) a přední klimatolog Clive Hamilton.

Po čtyřech letech sucha poklesly zásoby vody v okolí Sydney na 42 procent. Zatím rekordní hodnoty bylo dosaženo v červnu 2005, kdy se rezervy snížily na 37,9 procenta a místní úřady musely zpřísnit nařízení limitující používaní vody. Zavlažování zahrad, mytí automobilů nebo napouštění bazénů bez povolení bylo zakázáno. Až doposud Sydney v průměru třikrát za rok vzdorovalo teplotám přes 35 stupňů Celsia. V budoucnu kolem roku 2030 bych jich mohlo být až 18.

Změny se s největší pravděpodobností projeví i na funkci mořských proudů, což samozřejmě nezůstane bez následků.

Federální ministr životního prostředí Ian Campbell připustil, že podnebné změny jsou pro svět "enviromentální výzvou číslo jedna". Přesto neopominul dodat, že podporuje rozhodnutí vlády nepodepsat Kjótský protokol. Austrálie a USA produkují společně čtvrtinu světových emisí a jsou jedinými vyspělými industrializovanými zeměmi, ktere se rozhodly bojkotovat mezinárodní dohodu o jejich snižování. Campbell poukázal zejména na skutečnost, že Kjótský protokol k ničemu nezavazuje rozvojové státy, například Čínu nebo Indii. Současně varoval, že problém se nepodaří vyřešit, pokud nebudou zavedeny nové ekologicky přijatelnější technologie.

"Nastal čas méně mluvit a více konat," komentoval postoj vlády mluvčí opozice Anthony Albanese.

Odhaduje se, že do roku 2020 dojde v Austrálii ke zvýšení emisí o 20 procent v porovnání se stavem v roce 1990. Odborníci ale považují za nezbytné, aby se do do té doby emise naopak snížily a to alespoň o 15 až 30 procent.


Austrálie se musí připravit na příliv klimatických uprchlíků

Anthony Albanese Austrálie by se měla připravit na příchod uprchlíků z malých ostrovů v jižním Pacifiku, až přestanou být v důsledku stoupání mořské hladiny obyvatelné. Vládu k tomu vyzvali zástupci opozice. "Je možné, že bude třeba zcela evakuovat jeden nebo více pacifických ostrovů," uvedl ve svém prohlášení mluvčí australských labouristů Anthony Albanese.

První zemí, která bude muset být podle názoru opozičních stran evakuována, je Tuvalu, malý ostrovní stát s 11.600 obyvateli. Dalšími v pořadí budou Karibati a Marshallovy ostrovy. Tuvalu už dříve uzavřelo dohodu s Novým Zélandem, že všem obyvatelům souostroví poskytne v pravý čas azyl.

"Začít plánovat evakuaci Pacifiku je opravdu směšné," reagoval na aktivitu politických protivníků ministr životního prostředí Ian Campbell. On i jeho spolustraníci se vyslovili proti zavedení nové kategorie imigrantů, která by měla usnadnit integraci lidí postižených podnebnými změnami.

Opozice však trvá na svém a navrhuje zřízení Tichomořského centra pro klimatické změny, které by mělo monitorovat situaci a provozovat varovný systém.


Zdroje:
- iDNES (05.01.2006, Australské politiky děsí uprchlíci ze zatopených ostrovů)
- iHNed.cz (03.01.2006, Australané si musí zvykat na vyšší teploty)
- EkoList (04.01.2006, Rok 2005 bol v Austrálii vôbec najteplejším rokom od začiatku meraní)
- EkoList (05.01.2006, Austrálie by se prý kvůli oteplování měla připravit na uprchlíky)
- Planet Ark (05.01.2006, Australia Records Hottest Year in 2005)
- ABC News (04.01.2006, 2005 hottest year on record)
- ABC News (05.01.2006, Labor calls for Pacific climate centre)
- ABC News (05.01.2006, Govt rebuffs climate refugee proposal)
- IOL (01.01.2006, Homes destroyed as fires rage near Sydney)
- Australia Institute
- Bureau of Meteorology