McCartneyová: V ČR se vyrábějí psí a kočičí kožešiny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 10.12.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005120020

Manželka zpěváka Paula McCartneyho stojí v čele kampaně proti výrobě a prodeji psích a kočičích kožešin v Evropě. Heather Mills McCartneyová vystoupila ve čvrtek 8. prosince 2005 na tiskové konferenci v budově Evropského parlamentu v Bruselu. Nejhorší slova odsouzení přitom adresovala České republice, kde podle ní dochází k zabíjení koček a psů za účelem obchodu s kožešinami.

Heather Millsová McCartneyová ukazuje dětskou pokrývku ušitou z 20 kočičích kůží. "Domácí kočky jsou v České republice kradeny na ulicích. Mluvíme zde o dvou až třech tisících jenom v České republice, ne v celé Evropě," prohlásila McCartneyová. "Stahují je zaživa."

Na doklad svého tvrzení ukázala dětskou pokrývku ušitou z 20 kočičích kůží a videozáznam, který zachycuje vyhublé psy a kočky v tmavých, těsných místnostech a klecích. Na záznamu je vidět i zabití jednoho psa.

Prohlášení McCartneyové podpořilo několik poslanců Evropského parlamentu. Britský labouristický poslanec Philip Whitehead uvedl, že problém se týká především Číny. "Nyní existuje důkaz, že se to děje i v České republice," dodal Whitehead.

Britský poslanec za Konzervativní stranu Struan Stevenson je téhož názoru: "Musí to přestat. Hlavní věcí, o kterou usilujeme, je zákaz dovozu, vývozu a obchodu s psími a kočičími kožešinami v celé EU." Zákazy tohoto typu už platí v USA, Austrálii, Belgii, Dánsku, Francii, Řecku a Itálii.

Heather Mills McCartneyová vystoupila na tiskové konferenci v budově Evropského parlamentu letos podruhé. Ve svém prvním prohlášení 1. března 2005 se o České republice nezmínila. K tomu viz článek: Celebrity žádají zastavení dovozu psích a kočičích kožešin.

Tvrzení ochránců zvířat o tom, že v ČR bují průmyslová výroba psích a kočičích kožešin, důrazně odmítli zástupci České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA). "Je to absolutní nesmysl. Zřejmě se nějaká celebrita nudí," oponuje prezident asociace Petr Kubát.

Ani Státní veterinární správa (SVS) nemá žádné informace, které by svědčily o pravdivosti tvrzení Heather Mills McCartneyové. "Jestli si někdo z nějaké zastřelené kočky udělá doma kožešinový pás, tak to samozřejmě vyloučit nelze. Ale že by u nás existovalo celé průmyslové odvětví, tak o tom nemáme absolutně žádné informace. Nemají je ani nevládní organizace na ochranu zvířat, se kterými spolupracujeme," poznamenal mluvčí SVS Josef Duben. "Nedorumění možná vzniklo tak, že si nás paní McCartneyová spletla s nějakou asijskou zemí," domnívá se Duben. Podle něj v ČR v současné době fungují pouze 3 farmy s kožešinovými zvířaty, zatímco na začátku 90. let jich bylo zhruba 30. SVS se prý v minulosti vyslovila proti dovozu kožešinových suvenýrů z Číny, protože byly vyrobeny z psích a kočičích kožichů.


Zpracováno podle:
- AP (09.12.2005, Heather Mills McCartney urges fur ban)
- EkoList (08.12.2005, V ČR podle McCartneyové bují výroba psích a kočičích kožešin)
- ČT 24 (09.12.2005, ČOKA: V ČR se psí a kočičí kožešiny nevyrábějí)


Další zdroje:
- European Parliament
- Philip Whitehead
- Struan Stevenson
- ČOKA (Česká obuvnická a kožedělná asociace)
- SVS ČR (Státní veterinární správa České republiky)