Hansen: Do katastrofy zbývá 10 let

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Názory a polemiky, Vydáno dne: 11.12.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005120013

Pokud bude produkce skleníkových plynů pokračovat ve stejném objemu jako dnes, hrozí planetě Zemi do 10 let nevratné škody. Na konferenci Americké geofyzikální unie (American Geophysical Union, AGU) v kalifornském San Francisku to 6. prosince 2005 prohlásil James Hansen, ředitel Goddardova institutu pro výzkum vesmíru (Goddard Institute for Space Studies, GISS) při Národním úřadu pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA).

James Hansen, ředitel Goddardova institutu pro výzkum vesmíru NASA Hansen z pozice předního experta NASA na problematiku klimatických změn varoval, že oteplení světového podnebí o jediný stupeň zásadním způsobem ovlivní povětrnostní systém na celé planetě. V období posledních více než půl milionu let nemá tato situace obdoby. Nejhoršímu scénáři se lidstvo může vyhnout jediným způsobem - pokud okamžitě radikálně omezí emise skleníkových plynů a začně efektivněji využívat energetické zdroje. "Akce musí přijít hned," zdůraznil Hansen. Jinak se nepodaří zabránit tomu, aby globální oteplování přesáhlo únosnou mez. Pokud půjde všechno dál podle stávajícího scénáře "business as usual" (doslova "byznys jako obvykle"), není vyhnutí a čeká nás katastrofa.

Hansen neopomenul dodat, že nejteplejším rokem od počátku měření byl až do letoška rok 1998. Tehdy výsledky měření ovlivnil klimatický jev El Niňo. Tentokrát není žádné El Niňo v dohledu, ale teploty přesto překonaly všechny rekordy.

Konference AGU v San Francisku proběhla podle plánu od 5. do 9. prosince, tedy ve stejné době, kdy na konferenci OSN o klimatických změnách v Montrealu jednali politické delegace o dodržování Kjótského protokolu a o postupu po roce 2012, kdy vyprší jeho platnost.


Zdroje:
- BBC Czech (07.12.2005, Afriku před tisíci lety zasáhla klimatická krize)
- Climate Ark (11.12.2005, Glacial Gains in Global Talks on Cleaner Air)
- IPS (10.12.2005, In Shift, US Agrees to Future Climate Talks)
- Washington Post (11.12.2005, U.S. Won't Join in Binding Climate Talks)
- SFGate.com (11.12.2004, Talks on global climate produced mostly hot air Experts shake heads...)
- GISS NASA (Dr. James E. Hansen)
- AGU (American Geophysical Union Fall Meeting)